15.10 | panel dyskusyjny towarzyszący wystawie Anny Baumgart

 

Panel dyskusyjny dotyczący twórczości filmowej Anny Baumgart

(wydarzenie towarzyszące wystawie “Terytorium Komanczów”)

 

/ 15.10.2016 (sobota), godz. 12.00

wstęp wolny

prowadzenie: Katarzyna Bojarska

goście: Anna Baumgart, Małgorzata Radkiewicz, Marcin Jaranowski

 

Wystawa Terytorium Komanczów to wyjątkowa okazja do krytycznej analizy ważnego obszaru działalności Anny Baumgart, jakim są jej projekty filmowe. W zorganizowanym przez Galerię Sztuki Wozownia panelu dyskusyjnym dotyczącym twórczości tej jednej z najwybitniejszych polskich artystek współczesnych udział wezmą:

 

Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Doktor sztuki. W 1995 roku nagrodzona za wybitny debiut przez wojewodę gdańskiego. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Kultury. Wystawiała w kraju i zagranicą, m.in.: w Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Museum On The Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Zachęcie – Narodowej Galeria Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, zbiorach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Śląskiego Muzeum Sztuki czy Parlamentu Europejskiego. Jej realizacje pokazywane były na wielu festiwalach filmu, sztuki wideo i dokumentu. Świeże wiśnie z 2010 r. prezentowano na Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, w ramach Era Nowe Horyzonty WATCH DOCS oraz Impakt. Film ten został także uhonorowany nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Z kolei obraz Zdobywcy słońca pokazywany był w Muzeum Żydów w Nowym Jorku, na European Media Art Festival w Osnabrück, Monstrainvideo Milano czy festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Artystka została zaproszona do zaprezentowania tego filmu także na Manifesta 10 w Petersburgu, jednak z przyczyn politycznych (inwazja Putina na Ukrainę) zdecydowała się zbojkotować tę finansowaną przez administrację rządową imprezę.

 

Katarzyna Bojarska – absolwentka Miedzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskich oraz studiów doktoranckich w Szkole Nauk Społecznych PAN. Od 2008 roku zatrudniona na etacie asystenckim w Instytucie Badań Literackich PAN. Znana także jako tłumaczka. Jej zainteresowania badawcze obejmują porównawczą analizę współczesnej literatury, sztuki i teorii w kontekście reprezentacji i krytycznej recepcji przeszłości, z uwzględnieniem jej pomijanych aspektów. Szczególną uwagę kieruje na dzieła artystyczne i literackie, które można traktować jako „obiekty teoretyczne”, prace, które prowadzą do wypracowania nowych ram teoretycznych i interpretacyjnych, nie zaś ilustrują już istniejące modele czy koncepcje. Autorka książki „Wydarzenia po Wydarzeniu. Białoszewski-Richter-Spiegelman” wydanej w 2012 roku.

 

Małgorzata Radkiewicz – doktor habilitowana, filmoznawczyni związana z Instytutem Sztuk Audowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się problematyką tożsamości kulturowej we współczesnym kinie i w sztukach wizualnych. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i w sztuce. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje: „Władczynie spojrzenia”. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek (2010) oraz jej najnowsza książka: Oblicza kina queer (2014). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015, wynikiem przeprowadzonego projektu będzie książka: Modernistyki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 19181939. Członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, którego jest wiceprezeską oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

 

Marcin Jaranowski – absolwent filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie doktor habilitowany i pracownik Zakładu Aksjologii i Etyki Społecznej w Instytucie Filozofii UMK. Rys charakterystyczny jego badań stanowią interpretacje, które konfrontują tradycyjne problemy religii oraz etyki z najnowszymi teoriami filozoficznymi. Aktualnie prowadzi badana z zakresu filozofii zła. Publikował m.in. w „Znaku“, „Przeglądzie filozoficznym“ i „Ruchu filozoficznym“. Autor książki Rekonstrukcja zła. Etyczne aspekty opresji w świetle refleksji „ocalonych” (Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2015).

 

 

Partner:

tofi-tofifest-logo-b

 

 

wróć