20.10 | oprowadzanie po aktualnych wystawach

 

20.10.2019 (niedziela), godz. 12.00
Oprowadzanie po aktualnych wystawach
wstęp wolny!
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6

Z przewodnikiem będzie można zobaczyć następujące wystawy:

/ 11. Triennale Małych Form Malarskich / wystawa pokonkursowa

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz jedenasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, w szczególności zaś do absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji różnych postaw i sposobów wypowiedzi. Organizatorzy pozostawiają malarzom pełną swobodę w wyborze techniki i tematu. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary pracy – jej format nie może przekraczać 600 cm2.
Spośród 1497 prac 580 autorów zgłoszonych do 11. Triennale Małych Form Malarskich jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 302 prace 165 artystów.

/ Justyna Olszewska: „Efemerydy” / wystawa

W znaczeniu ogólnym mianem efemerydy określa się „istotę, rzecz lub zjawisko przemijające szybko i bez śladu”. Pojęcie to ściśle związane jest jednak także z astronomią – efemerydy oznaczają tu „dane dotyczące przebiegu przyszłego zjawiska astronomicznego”. W swojej realizacji Justyna Olszewska skupia się na szeroko pojętym procesie znikania: zarówno jako zjawisku fizycznym, naukowym, astronomicznym, jak i związanym z życiem codziennym – odchodzeniu, przemijaniu. Jak mówi sama artystka: „W «Efemerydach» w sposób niedosłowny i symboliczny mówię o trudnych doświadczeniach i emocjach, które ciężko wyrazić. Za pomocą zabiegu psychizacji pejzażu, próbuję wprowadzić widza w odpowiednią atmosferę i wywołać w nim uczucia, które – dzięki czemuś tak bliskiemu jak przyroda – będą łatwiejsze do zrozumienia”.

/ Agnieszka Rożnowska: „Levitas“ / wystawa
Agnieszka Rożnowska to artystka o bardzo bogatym doświadczeniu dydaktycznym – obecnie wykłada rysunek na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej cykl „Levitas“, który pokazany zostanie w Wozowni, ukazuje swobodnie zawieszone, oderwane od ziemi obiekty, działające wbrew prawom fizyki i grawitacji. Te lewitujące postacie to bezdomni oraz miejsca, w których przebywają, śpią, jedzą. Rejestrowani przez artystkę w trakcie jej podróży, pochodzą z różnych miejsc: z Warszawy, Poznania, Paryża, Berlina, Wiednia…

Jak mówi sama Rożnowska: „W 1998 roku na Biennale Sztuki Studenckiej w Bratysławie realizowałam pracę, której głównymi bohaterami również byli bezdomni. Mijałam ich codzienne rano, podążając na uczelnię. Teraz powracam do tematu bezdomności, rozumianego przeze mnie w dwojaki sposób. Bezdomność we współczesnym świecie nie wiąże się tylko z brakiem przestrzeni mieszkalnej, brakiem stałego punktu odniesienia, ale przede wszystkim z pewnym stanem zawieszenia – funkcjonowania pomiędzy realnym światem a otwartą przestrzenią (…)”.

 

Share
wróć