#70latWozowni | PERSONA – cykl wystaw poświęconych światowym twórcom plakatu

 

Pod hasłem PERSONA kryją się wystawy, organizowane przez Wozownię we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, prezentujące wyróżniające się postaci związane ze sztuką projektową oraz indywidualności, które odcisnęły znaczący wpływ na historię grafiki użytkowej. Celem cyklu jest przede wszystkim zapoznanie publiczności z osiągnieciami wybitnych współczesnych plakacistów. „To twórcy o wysokiej renomie, będący silnymi osobowościami artystycznymi i dysponujący obszernym dorobkiem w dziedzinie plakatu, tej królowej sztuki projektowania graficznego, medium specyficznym i jedynym w swoim rodzaju” – podkreśla Zdzisław Schubert, wieloletni kurator GPiD poznańskiego muzeum, a zarazem pomysłodawca i organizator kolejnych edycji PERSONY. Później w opiekę merytoryczną nad projektem włączyła się jego współpracowniczka, Anna Grabowska-Konwent. Muzeum Narodowe w Poznaniu nie tylko przygotowuje wystawy pod kątem merytorycznym – to właśnie z jego zbiorów wypożyczana jest większość prezentowanych na wystawach prac.

Każdej z kolejnych odsłon PERSONY towarzyszy specjalnie opracowane wydawnictwo z obszernym esejem, notą biograficzną, bibliografią, katalogiem dzieł i reprodukcjami prac danego artysty.

Cykl PERSONA początkowo był wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Zainaugurowała go wystawa prac Mitsuo Katsui w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2000 roku, pokazywana w kolejnych latach w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie i Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W 2002 roku projekt PERSONA przeniósł się do toruńskiej Wozowni i zagościł tu na stałe, wpisując się w program wystawienniczy galerii jako jego ważny punkt.

 

W ramach cyklu PERSONA swoje prace w Wozowni pokazywali:

2002 – Günther Kieser (Niemcy)

2004 – Istvan Orosz (Węgry)

2006 – Hans Hillmann (Niemcy)

2009 – Koichi Sato (Japonia)

2011 – Niklaus Troxler (Szwajcaria)

2013 – Nancy Skolos & Thomas Wedel (USA)

2017 – Kazumasa Nagai (Japonia)

 

Oprac. Natalia Cieślak

 

Źródła:

  • archiwum Galerii Sztuki Wozownia
  • katalogi wystaw z cyklu PERSONA
Share
wróć