Agnieszka Grodzińska- Hard Light in the Light Heat (Ostre światło w lekkim cieple)

otwarcie wystawy 13.03.2015 (piątek), godz. 18.00

wystawa czynna do 12.04.2015 (niedziela)
 
kuratorka: Ewelina Jarosz
Wystawa najnowszych prac Agnieszki Grodzińskiej koncentruje się wokół autoprezentacji wizerunków ciał, których nośnikiem stały się powiększone wydruki kserograficzne. Chociaż można na nich dostrzec torsy, plecy, nogi, brzuchy, pośladki etc., to jednak zastosowana strategia powiększenia zaciemnia obraz na tyle, że nie tylko wzmaga wrażenie zapośredniczenia obrazu ciała, ale staje się również jego mistyfikacją. Pozbawiając reprodukowany obiekt cielesny czytelności poprzez ingerencję w obszar jego widzialności, artystka pokazuje i kwestionuje stereotypowe wyobrażenia na temat wiarygodności obrazu kserograficznego. Sam tytuł wystawy nakierowuje nas tylko pozornie w stronę procesów technicznych. Cielesne ciepło wytwarza tu bowiem zarówno maszyna, jaki i człowiek – choć każde z nich czyni to z odmiennych sobie powodów. W przypadku prac znajdujących się na wystawie maszyna kserograficzna wydobyła i utrwaliła swoim ciepłem kontrasty i samocenzurujące się zbiory wyczernionych punktów.
Agnieszka Grodzińska urodzona 1984 r, w Opolu
W 2009 r ukończyła Akademię Sztuk Pięknych (Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu.
Obecnie pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Współpracuje z Galerią Starter z Warszawy oraz z redakcją magazynu „artpunkt” (GSW Opole).
Stypendystka programu stypendialnego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Laureatka Medalu Młodej Sztuki, konkursu Curators Network, Mocak, rezydencji artystycznej BANSKÁ ST A NICA Contemporary (BSC) na Słowacji.
Brała udział w licznych wystawach indywidualnych: „Exhibited window. Closed for itself”, Galeria Witryna, Warszawa „Saturation Rhythm”, Galerie Laboratorio, Praga , „Temperatura ciała doskonale czarnego”, Galeria Starter Warszawa i zbiorowych: „Lokalsi”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, „Muzeum. Agnieszka Grodzińska/ Marko Tadic”, Galeria Starter, Warszawa, „Impossibility vs. Self-censorship”, Matadero, Madryt, „Czas Kolażu”, Kordegarda Gallery, Warszawa.
Share
wróć