Anita Andrzejewska – Niespiesznie

Otwarcie wystawy 12 września 2014, godz. 18.00
Wystawa czynna do 12 października 2014

Anita Andrzejewska na wystawie “Niespiesznie” prezentuje zdjęcia wykonane głównie w Birmie, do niedawna jednym z najbardziej zamkniętych rejonów świata, który powoli wyłania się z mroku dyktatury, izolacji i niebytu na arenie międzynarodowej. Jak mówi autorka, bohaterami fotografii są ludzie, ale także pejzaże, zwierzęta i przedmioty, które wyłaniają się z cienia i wychodzą na spotkanie z obcym wędrowcą? fotografem. (…) Nie ma w tych fotografiach reżyserii, ani konceptualnych założeń a priori. Są one raczej wynikiem kontemplacji tego, co w rzeczywistości zastane, zgodnie z instrukcją medytacji zalecającej doświadczanie? tu i teraz? Tytuł wystawy koresponduje też z technicznym aspektem prezentowanych fotografii – to tradycyjna fotografia srebrowa, a odbitki są barytowe, wykonane własnoręcznie.
Lubię oszczędne środki wyrazu i szlachetność tradycyjnej techniki srebrowej. (…) A rezygnacja z użycia koloru przynosi od razu pewien stopień wyabstrahowania obrazu z rzeczywistości. Zasadą kompozycji czarno-białych zdjęć jest światło, które wydobywa motywy z cienia. I to właśnie ta opozycja światła i cienia jest tu najważniejsza. (z wywiadu dla Digital Camera Polska, 03/2014)
Anita Andrzejewska, artystka urodzona w Toruniu, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotografka, podróżniczka, ilustratorka książek dla dzieci. Od 1997 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików; członkini stowarzyszenia twórczego „Grupa 13.” Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne, łączące Europę i Azję. Prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, kilkakrotnie odwiedziła Iran, gdzie współtworzyła projekty fotograficzno-literackie w Teheranie, Isfahanie, Szirazie, Jazdzie. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w konkursie na projekt fotograficzny dla amerykańskiego Santa Fe Center for Visual Arts.

W toruńskiej „Wozowni” Anita Andrzejewska wystawiała swoje prace w 2007 (footprints).

Projekt “Niespiesznie” był współtworzony i pokazywany w Leica Gallery w Warszawie.

Share
wróć