Czesława Frejlich – ZAPROJEKTOWANE / wykład połączony z promocją książki

12 czerwca 2014 (czwartek), godz. 18 / wstęp wolny

spotkanie z cyklu „Projekt dla …”

autorka cyklu Kamila Krzanik-Dworanowska

 

Galeria Wozownia zaprasza na wystąpienie poświęcone polskiemu wzornictwu po roku 2000. To czas, gdy polski dizajn zaczął być widoczny już nie tylko w galeriach i na wystawach, ale również w sklepach i przestrzeni publicznej. Na użytek książki Polish Design: Uncut przygotowanej przez zespół 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza autorzy (Czesława Frejlich i Dominik Lisik, fot. Przemek Szuba) oraz jej polskiej wersji pt. Zaprojektowane zgromadzili obszerny materiał, z którego wyselekcjonowali przykłady najbardziej charakterystyczne dla tego okresu. Wyroby, głównie przemysłowe zebrane zostały w siedmiu działach – meblarstwo, transport, urządzenia domowe i specjalistyczne, lampy, ceramika i szkło, tkaniny i zabawki oraz w niewielkim wyborze eksperymenty. Dopełnieniem są wywiady z 12 projektantami. Pokazują one ich indywidualne podejście do pracy, wynikające z wieku, doświadczenia i wyznawanych wartości, ale również charakteryzują specyfikę danej branży. Materiał ten pozwala scharakteryzować kondycję polskiego wzornictwa oraz wskazać czynniki sprzyjające, ale również hamujące rozwój dziedziny. 

 

Czesława Frejlich – wykłada na krakowskiej i warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa. W ostatnich latach była kuratorką wystaw i autorką publikacji poświęconych wzornictwu. Od 2001 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D.

 

Spotkanie będzie otwarciem nowego cyklu wykładów w Wozowni „Projekt dla …” o roli współczesnego designu. Planowane są spotkania poruszające zagadnienie designu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów. Design to nie tylko modny gadżet z kolorowego czasopisma. Chcemy zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu. Spotkania z teoretykami i praktykami designu pozwolą odbiorcy lepiej zrozumieć istotę projektowania.

 

Cykl „Projekt dla …” zrealizowano przy pomocy finansowej:

herb

Miasto Toruń 

Share
wróć