Dzień Wolnej Sztuki w Wozowni

 

Dzień Wolnej Sztuki w Wozowni

21.04.2018 (sobota), godz. 12.0013.00

wstęp wolny

 

21 kwietnia 2018 r. o 12.00 galeria Wozownia – podobnie jak kilkadziesiąt innych muzeów i galerii w całej Polsce – przez godzinę będzie przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki!

Dzień Wolnej Sztuki (organizowany w Polsce od 2011 roku) stworzony został po to, by przekonać widzów, że zwiedzając muzeum czy galerię lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu, by móc się nad nimi zastanowić. Według badań statystycznie spędzamy przed każdym dziełem sztuki tylko osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł. W efekcie bezrefleksyjnie przechodzimy przez dziesiątki sal i nie rozumiemy tego, co oglądamy. A przecież każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia – wystarczy się tylko w nią wsłuchać. Lekarstwem na szybkie i bierne zwiedzanie jest idea „slow art”.

W czasie akcji Dzień Wolnej Sztuki będzie można dokładnie przyjrzeć się pięciu dziełom prezentowanym na aktualnych wystawach. Przy każdym z nich stać będzie wolontariusz, który opowie o danej pracy, a także będzie motywował zwiedzających do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi na nasuwające się im pytania.

 

Prace, które omawiać będziemy w czasie Dnia Wolnej Sztuki:

Artur Trojanowski: obraz “Znamię”

Izabela Łapińska: poduszki z serii “Biopsja”

Izabela Łapińska: fotografia z serii “Merystem”

Tomasz Rogaliński: gobelin “Phantasma”

Emilia Maryniak: instalacja “I will tell you a tale and a tale will be long”

Share
wróć