Anna Pilewicz – Klitoridektomia

projekt Debiuty – Feminine

kuratorka Katarzyna Lewandowska
13. 04. – 06. 05.

Klitoridektomia Anny Pilewicz jest okrutna i niepokojąca. Artystka perfekcyjnym cięciem chirurgicznego noża zagłębia się w żywe ciało Kobiety. Poprzez odwołanie się do brutalnego, afrykańskiego rytuału – projekt staje się wieloznaczny, pełen odniesień, bólu, prawdy. Artystka zwraca uwagę na okrucieństwo oraz upokorzenie wynikające z tego zabiegu, efekt bezrefleksyjnie przyjmowanej ideologii, ktora dla kultury europejskiej zdaje sie być zupełnie absurdalna. Ale czy rzeczywiście? Odpowiedź jest tak samo bolesna jak ten krwawy zabieg. Klitoridektomia ewokuje wszelkie negatywne zjawiska towarzyszące patriarchalnej kulturze: przemoc, hierarchizację, nadużywanie władzy, racjonalizowanie (wobec kobiety, ciała, nieopisanego/nieoswojonego, skomplikowania, przemieszczenia, przypakowości). Na zachodzie jest to przemoc niejednokrotnie bardziej zawoalowana i nie zawsze przybierająca formę bezpośredniego przymusu. Czasem nie staje się tak oczywista, a często jest wręcz ukryta.

Klitoridektomia w interpretacji Anny Pilewicz to słowo-znak, które bezwględnie odziera OPRESJĘ z jakiejkolwiek metafory na rzecz okrutnego konkretu.
Klitoridektomia to projekt interdysyplinarny obejmujący: videopoezję, wiersze w formie drukowanej oraz grafiki (kolografie).
Anna Pilewicz ukończyła filologię polską na UMK w Toruniu wraz ze specjalizacją teatrologiczną. Studiowała również literaturoznawstwo na tejże uczelni. Tworzy poezję, malarstwo, grafikę i video-art. Interesuje ją interdyscyplinarność, między innymi miejsca przenikania się sztuk wizualnych, literatury i muzyki. Przy tworzeniu video wykorzystuje często analogowe techniki, używając diaskopu, szkieł, barwnych płynów i przezroczystych obiektów. W jej twórczości malarskiej i graficznej pojawiają się głównie wizje żywiołów i wizerunki kobiet.
wróć