Katarzyna Hołda – Lalki

wernisaż 14.06 [piątek], godz. 18

wystawa czynna do 14.07.2013

„Lalka jest archetypowym przedmiotem; uważa się, że wręcz jednym z pierwszych wymyślonych przez ludzkość. Niektórzy twierdzą, że pierwsze lalki były to przedmioty magiczne czy kultowe, nierzadko przedstawiające Boginię (często ciężarną lub rodzącą). Do tych pierwszych funkcji lalki – religijnych i magicznych – nawiązuję w moich pracach.
Z drugiej strony, lalkarstwo jest dziedziną rzemieślniczą; wymaga umiejętności rzeźbienia, a technika, którą stosuję – umiejętności szycia. Interesuje mnie też zastosowanie lalki (nie traktowanej zwykle, przynajmniej w polskim świecie sztuki, w kategoriach sztuki „wysokiej” czy ambitnej) do mówienia o zagadnieniach, którymi zwyczajowo zajmuje się sztuka „wysoka” – jak religia, śmierć, seks czy kwestie związane z ludzką psychiką i kondycją.
Na wystawie w Galerii Wozownia pokazywane będą lalki, powstające w ostatnich kilku latach. Dotyczą one archetypów religijnych w kontekście feministycznym. Są podzielone na cykle. Lalki Boginie przedstawiają niektóre pogańskie (greckie i inne) boginie ziemi, śmierci, płodności, cykli natury i życia. Laleczki Magiczne są tworzone z intencją, niektóre z nich nawiązują do wschodniosłowiańskich lalek-motanek, wykonywanych w specjalny sposób dla zapewnienia sobie lub komuś urodzaju i płodności. Lalki Życie – Śmierć – Życie odnoszą się do cykli życia i natury: narodziny – rozkwitanie, płodność – śmierć – odrodzenie.
Lalki przedstawione są w akcie. Jest to z jednej strony próba znalezienia konwencji dla przedstawienia kobiecego ciała w tym medium, a drugiej – nawiązanie do prehistorycznego i starożytnego obyczaju przedstawiania bóstw nago. Zarazem jednak, każda ma elementy, określające jej tożsamość lub charakter – może to być atrybut (jak siekierka u Anat albo woreczek z bylicą u Artemidy), kolor lub wyhaftowany na ciele ornament.” [Katarzyna Hołda]
Katarzyna Hołda (ur. 1976) skończyła Wychowanie Plastyczne na UMCS w Lublinie (2000, specjalizacja z rzeźby) i Uniwersytet Ludowy w Aakirkeby na Bornholmie w Danii (2006). Tworzy malarstwo, lalki, przedmioty rękodzielnicze. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie, prowadzi Latające Warsztaty Rękodzieła – pracownię kursów rękodzieła, rzemiosła artystycznego i sztuki.
Share
wróć