Fotografia czarno-biała – zajęcia dla dzieci i młodzieży z cyklu „Sztuka prostoty szuka”

15.01.2014, godz. 12:45

 

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na zajęcia z cyklu ‘Sztuka prostoty szuka’, który ma pobudzić u dzieci zdolności syntetycznego i konceptualnego myślenia. W trakcie naszych zajęć dzieci rozwiną zdolność obserwacji otaczającego ich świata, a co za tym idzie twórczego i kreatywnego myślenia.

W styczniu w nawiązaniu do wystawy zdjęć Magdy Hueckel „Anima” proponujemy spotkanie o tematyce fotograficznej. Po okresie zafascynowania kolorową fotografią cyfrową nadszedł czas powrotu klasycznej fotografii czarno-białej. Coraz więcej artystów fotografujących wraca lub na nowo uczy się fotografii analogowej, nie rezygnując bynajmniej z cyfry.

Co takiego fotografia czarno-biała ma w sobie? Dlaczego tak bardzo lubimy zdjęcia monochromatyczne? Już od dawna możemy cieszyć się pięknymi kolorami na fotografiach, lecz mimo to nie przestaliśmy robić zdjęć w odcieniach szarości. Fotografia czarno-biała ma tę cudowną właściwość, że niemal zawsze uchodzi za obraz artystyczny. Jednak by rzeczywiście stała się ona małym dziełem sztuki, oprócz talentu fotografa i dobrego sprzętu potrzebna jest również solidna wiedza z zakresu technik fotografowania oraz współczesnych technologii, służących do poprawy cyfrowych obrazów.

Od pewnego czasu obserwuje się u fotografujących aparatami cyfrowymi modę na konwersję kolorowych zdjęć na fotografie czarno-białe. Jest to łatwe pod względem technicznym – wystarczy jedno kliknięcie w programie graficznym. Chcielibyśmy podzielić się z dziećmi wiedzą na temat technik konwersji fotografii kolorowej do czarno-białej i ogólnymi uwagami dotyczącymi każdej z nich. Większość z metod będzie prezentowana w użyciem darmowych programów graficznych.

Zajęcia adresowane są dla grup zorganizowanych ze szkół jak i osób indywidualnych. Wstęp na podstawie biletu do galerii – ulgowy 3 zł, grupowy 15 zł. Prosimy o wcześniejsze zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona 56/622 63 39, 791 358 555.

 

Share
wróć