Fotografowanie teatru – spotkanie z Magdą Hueckel i Wojtkiem Szabelskim

 

Fotografowanie teatru – spotkanie z Magdą Hueckel i Wojtkiem Szabelskim

27.03.2018 (wtorek, Międzynarodowy Dzień Teatru), godz. 17.30

moderator: Katarzyna Niedurny

wstęp wolny

 

Partner wydarzenia: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wyjątkowe spotkanie dotyczące fenomenu fotografii teatralnej. Zjawisko to jest tyleż ciekawe, co bardzo złożone: splatają się tu bowiem nie tylko różne media i dziedziny sztuki, ale także pojawia się dylemat, na ile zdjęcia ze spektaklu mają wartość reporterską, a na ile są artystyczną interpretacją tego, kto trzyma aparat. Czy fotografując teatr należy iść ślad w ślad za wizją reżysera? A może dokumentowanie przedstawienia wcale nie wymaga odrzucenia własnej wrażliwości? Na te i inne tematy rozmawiać będą Magda Hueckel – artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, stale współpracująca z kilkunastoma polskimi scenami, a także autorka prezentowanej w Wozowni wystawy „HUECKEL / TEATR vol. II”, oraz Wojtek Szabelski – fotograf toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy, który od lat współpracuje także z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Kontakt”, Festiwalem „Klamra” czy Festiwalem Teatrów Lalkowych w Toruniu. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Niedurny, naukowo zajmująca się zagadnieniem wizualności teatru.

 

Magda Hueckel – artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka, podróżniczka. Stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce, tj.: Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, Teatr Wielki Opera Narodowa, Teatr Powszechny, TR, Teatr Współczesny, Teatr Żydowski, Teatr Ateneum (Warszawa), Teatr Jaracza (Łodź), Narodowy Teatr Stary (Kraków), Teatr Wybrzeże (Gdańsk), oraz Instytutem Teatralnym i magazynami „Didaskalia”, „Teatr”, „Dialog”. Współautorka Konkursu Fotografii Teatralnej. Autorka albumu fotograficznego „HUECKEL / TEATR” (nominacja do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako autorka scenariuszy, operatorka i art director. Ich dokumentalny film Nasza klątwa otrzymał nominację do Oscara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach.

Wojtek Szabelski – zajmuje się fotografią reportażową i teatralną. W latach 1989–2009 był etatowym fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej (później Polskiej Agencji Prasowej). Od 1999 r. prowadzi własną agencję Freepress.pl. Pracuje jako fotograf Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Swoje zainteresowanie teatrem od wielu lat przekłada na język fotografii także podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra” czy Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu. Laureat kilku nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. w Konkursach Polskiej Fotografii Prasowej czy World Sport Photo Contest w Tokio. Jego cykle dokumentalne prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest płetwonurkiem i pilotem. Przez kilka lat był twórcą i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Fotografii Podwodnej Aqua Photo.

Katarzyna Niedurny – doktorantka na wydziale polonistyki UJ, recenzentka, dziennikarka. Stale współpracuje z czasopismami „Didaskalia”, „Notatnik Teatralny” oraz magazynem internetowym dwutygodnik.com. Naukowo zajmuje się politycznością teatru, fotografią teatralną oraz wizualnością przedstawień. Członkini Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Share
wróć