Jacqueline Livingston: „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku”

 

Jacqueline Livingston: „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku”

28.06 –25.08.2019      

otwarcie wystawy: 28.06 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

kuratorka: Mariola Balińska

 

Wystawa „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku” prezentuje fotografie niezyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, powstałe na początku jej kariery artystycznej. Debiutująca fotografka eksperymentowała z narracją biograficzną i rejestrowała najbliższe otoczenie, ale jej prace są często także socjologicznym komentarzem do wydarzeń tamtych dekad. Tworzyła w przełomowym dla Stanów Zjednoczonych okresie, gdy rozwijał się ruch na rzecz kobiet czy demonstrowano przeciw wojnie w Wietnamie. Postawa czynnego aktywizmu jest znana w sztuce amerykańskich artystek, jednak działalność Livingston – posługującej się bardziej poetyckim i metaforycznym językiem przekazu niż współczesne jej feministki – odstawała od głównego nurtu, dlatego jej dorobej był przez długi czas pominięty i niedoceniony.

Jak dodaje kuratorka wystawy, Mariola Balińska, w tekście zamieszczonym w katalogu: „Livingston w swojej sztuce tworzonej na przestrzeni lat 60. i 70. ukazała przestrzenie intymności związanej z ciałem i jego seksualnością. Dokonała świadomego przeniesienia w przestrzeń publiczną tego, co jest prywatne, i to dużo wcześniej zanim krytyka artystyczna podjęła debatę na ten temat. Była głosem pokolenia, które ceniło wolność i ideały demokratyczne. Cena za konsekwencje i wierność swoim założeniom artystycznym była wysoka. (…) Zmagania fotografki z cenzurą i stereotypami utrwalonymi przez kulturę są przykładem bezkompromisowej postawy oraz konsekwencji w wybranej drodze artystycznej. Z jednej strony niesłuszne oskarżenia o pornografię, próby odebrania praw rodzicielskich, pozbawienie pracy i „zakaz wykonywania zawodu” w środowisku akademickim sankcjonują Livingstone jako artystkę o statusie „odrzuconej”. Z drugiej strony udało się jej prawnie obronić swoje prace i utrzymać je w kategoriach fotografii artystycznej”.

Wystawa „W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60 i 70. XX wieku” ma celu przywołanie pamięci tej wybitnej twórczyni poprzez prezentację dotychczas niepublikowanych zdjęć z prywatnego archiwum jej spadkobierców.

 

Jacqueline Livingston urodziła się w 1943 roku w Phoenix w stanie Arizona, zmarła w 2013 roku w Ithace w stanie Nowy Jork. Była amerykańską artystką wizualną, fotografką, zajmowała się także rzemiosłem i ceramiką. Od 1962 roku studiowała edukację artystyczną w Arizona Stade University. Uczyła fotografii w UC Berkeley Extension Program w San Francisco, Cornell University, University of Rhode Island i Ithaca College. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach, w tym 26 indywidualnych. Jej prace znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach na całym świecie.

 

 

Share
wróć