Karolina Borucka: “#zostańwpokoju”

 

Karolina Borucka (Wydział Sztuk Pięknych UMK)

Tytuł:  #zostańwpokoju

Technika: animacja-rotoskopia, 0’20” 

 

#zostańwdomu

#zostańusiebie

#zostańwswoimpokoju

 

Moja praca dotyczy obecnie panującej na świecie sytuacji – pandemii wirusa, nad którym państwa starają się usilnie zapanować, a ich obywatele, w celu ograniczenia jego rozprzestrzeniania, zobligowani są do zastania w domach.

Nawiązuję do tak popularnego (i również potrzebnego) w ostatnim czasie hasztagu –#zostańwdomu, który ma pomóc skłonić nas do zrezygnowania z opuszczania domu na rzecz bezpieczeństwa swojego i innych. Z biegiem dni każdy z nas nieuchronnie musi mierzyć się z wiążącymi się z tym utrudnieniami i ograniczeniami. Poczucie odizolowania, zamknięcia, niepewności, nudy, osamotnienia czy braku swobody – wszyscy próbujemy jakoś zagospodarować sobie te nietypowe tygodnie. Niemożność wychodzenia z domu, oprócz czasu spędzanego wspólnie z najbliższą rodziną, wiąże się głównie z przebywaniem we własnym pokoju. Obecnie to właśnie w pokojach próbujemy jakoś spożytkować nadmiar czasu wolnego, zdalnie uczestniczymy w zajęciach, wykonujemy prace domowe, kontaktujemy się online z dawno niewidzianymi znajomymi. #zostańwdomu to dla mnie #zostańwpokoju. To właśnie mój pokój stał się bohaterem animacji.

Dwadzieścia pięć zdjęć zrobionych aparatem telefonu posłużyło mi za podstawę animacji – tyle dni minęło od rozpoczęcia pandemii do wysłania przeze mnie zgłoszenia. Każdy „dzień”, przedstawiający inny sposób spędzania przeze mnie czasu w moim pokoju, został narysowany dwa razy – raz w kolorze, a raz w czerni, a następnie powielony. Myślę, że bardzo prawdopodobnym jest, iż moja codzienność w czasach pandemii nie różniła się i nie różni tak bardzo od waszej.

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

 

Share
wróć