Katarzyna Tretyn-Zečević – Sekretnik

wernisaż 14.11.2014 (piątek), godz. 18

wystawa czynna do 28.12.2014 (niedziela)

Prezentowany cykl – „Sekretnik” dotyka dwóch sfer tematycznych. Pierwsza z nich porusza problem poszukiwania wschodnioeuropejskiej tożsamości druga zaś intymności, tajemnicy między dwojgiem ludzi. Pretekstem do poruszenia szerszego problemu – rozważań o tożsamości człowieka obszaru Europy Środkowo-Wschodniej stało się podwójne nazwisko artystki. Jego polski i serbski człon spaja łącznik, który w sposób symboliczny pokazuje więź między dwojgiem ludzi, dwoma narodami. Wystawa ze względu na poruszaną problematykę będzie prezentowana w dwóch państwach: Polsce i Serbii.

Tytułowy „Sekretnik” to również nieodłączny bibelot Polki czasu romantyzmu – naszyjnik, w którym damy skrywały tajemnice, pamiątki od ukochanych. Swoistym pamiętnikiem – sekretnikiem Tretyn-Zečević stały się jej własne obrazy. Słowa, które artystka najpierw nagrywała, w następnym etapie zostały przetworzone w projekt obrazu i wyhaftowane. Stworzone w ten sposób obrazy „Sekretnika” można będzie na wystawie w Wozowni nie tylko obejrzeć, ale i wysłuchać, bowiem obrazy są opatrzone ścieżką dźwiękową z wypowiadanymi słowami. Każda praca odpowiada pojedynczemu wypowiedzianemu słowu (100 w języku polskim i 100 ich odpowiedników w języku serbskim).

Katarzyna Tretyn-Zečević urodziła się w 1983 roku we Włocławku. Doktorat zrobiła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie sztuk pięknych, specjalność malarstwo. Swoją twórczość prezentowała wielokrotnie na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych m.in. w galeriach: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, BWA w Bydgoszczy, czy Kulturni Centar Gorni Milanovac w Serbii. Stypendystka Miasta Torunia oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tretyn-Zečević odrzuciła tradycyjne narzędzia pracy malarza na rzecz haftu, a jej podstawowym instrumentarium są nożyce i nici. Od 2010 roku podstawowym kolorem jej twórczości jest wyłącznie biel, stanowiąca emocjonalne wypełnienie pozornej pustki.
Więcej informacji o artystce oraz projekcie na stronie: http://kt-z.pl/
Share
wróć