Kostas Kiritsis – Fiction/Non-fiction. Biblioteka obrazów

Kuratorka: Elżbieta Łubowicz
Otwarcie wystawy 12 września 2014, godz. 18.00
Wystawa czynna do 12 października 2014

W twórczości Kostasa Kiritsisa stale obecna jest inspiracja opowiadaniami Jorge Luisa Borgesa z tomiku Fikcje, a szczególnie Biblioteką Babel. Jednak w jego pracach to nie fikcja dominuje nad rzeczywistością, ale odwrotnie – materialny konkret wdziera się w świat fikcji, tworząc „realne metafory”.
„Kostas Kiritsis, artysta posługujący się fotografią – a więc wypowiadający się już w jednym z nowych, obrazowych mediów – głównym motywem i najbardziej znaczącą formą swoich prac uczynił książkę – symbol odchodzącej epoki. Wciąż powracającym tematem jego twórczości jest także zmierzch cywilizacji – naszej cywilizacji – oglądanej oczami świadka z odległej przyszłości. (…) Ze swoich fotografii Kostas Kiritsis tworzy unikatowe książki, w których obrazy wypełniają całe strony; nie pojawia się w nich ani jedna litera. Są to więc dzieła sztuki wizualnej i to z trudem dające się zaliczyć do kategorii „książka artystyczna”, ponieważ z premedytacja eksponują swój charakter raczej roboczego zapisu koncepcji niż wypracowanego warsztatowo obiektu. Mimo to jednak właśnie ich konkretny, zmysłowy charakter ma kluczowe znaczenie dla emocjonalnego działania i sensu, jaki ze sobą niosą. Prace tego artysty są w istocie szczególnym requiem dla książki; hołdem składanym jej przez obraz – nowy nośnik znaczeń – wpisujący się w stara formę papierowych kartek książki, przewracanych jedna po drugiej z odczuwalnym oporem ciężaru ich materii.” (z tekstu kuratorki, Elżbiety Łubowicz do katalogu wystawy).
Wystawa składa się z dwóch instalacji utworzonych przez książki w bardzo małym i wielkim rozmiarze. Wyjątkowym doświadczeniem dla widza będą na pewno wielkie księgi o rozmiarach przekraczających wzrost człowieka, do których wnętrza można wejść, spacerując między kartami.
Kostas Kiritsis, urodzony w Szczecinie w 1962 roku, mieszka w Nowym Jorku. Studiował na Politechnice Szczecińskiej (1980-86) oraz w School of Visual Arts w Nowym Jorku (1992-95). Miał indywidualne wystawy m.in. w Warszawie / CSW Zamek Ujazdowski, 1999; Wrocławiu / Galeria Awangarda BWA, 2004; Poznaniu / w ramach Biennale Fotografii, 2003; w Aarhus w Danii, 2005; w Nowym Jorku. 2003 i 2011. W toruńskiej „Wozowni” Kostas Kiritsis prezentował swoje prace w 2004 roku na wystawie „Cywilizacje”, zorganizowanej także przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Share
wróć