Krystyna Januszkiewicz ARCHITEKTURA XXI WIEKU / Technologie cyfrowe i ekologia

architektura w wozowni /autorka projektu: Teresa Dudzińska

wykład 18.05.2015 (poniedziałek), godz. 17

„Od kilku dekad technologie cyfrowe oferują architektom coraz doskonalsze narzędzia wspomagające projektowanie w systemie CAD/CAE/CAM. Zmieniają one radykalnie praktykę architektury i sposób myślenia o budynkach, ich projektowaniu i budowaniu. Cyfrowy warsztat wniósł nowe założenia konceptualne, które zrewolucjonizowały dotychczasową metodykę projektowania i rozszerzyły możliwości realizacji form o złożonej geometrii.

Nowa architektura, wyłaniająca się z cyfrowej rewolucji technologicznej znajduje ekspresję w krzywoliniowych formach o wysokim stopniu złożoności. Wielość podejść i postaw twórczych sugeruje różnorakie intencje projektantów. A to, co ich łączy, nie jest tylko pragnieniem projektowania form swobodnych, lecz chęcią wykorzystywania technologii cyfrowych jako narzędzia do integracji zamysłu twórczego z jego realizacją w sposób, który jest bezprecedensowy od czasu średniowiecznych mistrzów budowlanych. Cele nadrzędne zaś narzuca imperatyw ochrony środowiska, skłaniając do poszukiwań efektywnych ekologicznie rozwiązań dla architektury.

Niewiele pisze się o tym w krajowych pismach architektonicznych, choć w różnych miejscach na świecie, dzięki cyfrowym narzędziom projektowania i fabrykacji, powstają fascynujące budowle.

Generatywny i kreatywny potencjał mediów cyfrowych otworzył bowiem nowy wymiar w projektowaniu architektury. Architektura staje się częścią eksperymentalnej eksploracji geometrii topologicznej i komputerowej orkiestracji robotyki i fabrykacji, dostarczając nowy rodzaj przeżyć i doznań. O takiej właśnie architekturze Słuchacze wykładu w Wozowni dowiedzą się więcej.
Poznają najnowsze budowle projektowane przez najznakomitszych architektów takich jak: Zaha Hadid, Frank Gehry, Coophimelb(l)au, Renzo Piano, Massymiliano Fuksas.” (K. Januszkiewicz)

Krystyna Januszkiewicz jest architektem, naukowcem i nauczycielem akademickim oraz redaktorem naczelnym kwartalnika “Archivolta”. Od października 2014 roku profesorem nadzwyczajnym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wcześniej prowadziła zajęcia ze studentami architektury, wykładała na Politechnice Poznańskiej i Politechnice Krakowskiej. Jest autorką lub współautorką ponad 200 pozycji naukowych, w tym trzech książek. Specjalizuje się w teorii i historii architektury współczesnej, a zwłaszcza zastosowaniu technologii cyfrowych w projektowaniu architektonicznym. Monografia “O projektowaniu architektury w dobie narzędzi cyfrowych” stanowi pierwsze w Polsce kompendium wiedzy z zakresu teorii i praktyki architektury współczesnej, powstającej przy współudziale technologii cyfrowych CAD/CAM/CAE. Januszkiewicz podejmuje w badaniach również zagadnienia dotyczące inżynierii oraz estetycznych aspektów konstrukcji, co zaowocowało m.in. książkami: ” Estetyka konstrukcji mostowych” (2005) oraz “Piękno konstrukcji mostowych” (2012) opracowaną wspólnie z profesorem Kazimierzem Flagą. Kwartalnik “Archivolta” pod jej redakcją (ponownie od 2012 roku), jest w obecnej formule jedynym w kraju pismem architektonicznym poświęconym architekturze projektowanej cyfrowo.
Zrealizowano przy pomocy finansowej:
herb torun
Miasto Toruń
wróć