Magda Redzińska: Dubaj – miasto wielkich przemian i wielkich kontrastów

architektura w wozowni / autorka projektu: Teresa Dudzińska

 28 kwietnia (poniedziałek) 2014, godz. 17

wykład / wstęp wolny

 

Ktokolwiek powiedział, że zwycięstwo to nie wszystko, ten nie poznał Dubaju.

To odważne stwierdzenie zostało umieszczone na tablicy wzdłuż Sheikh Zayed Road po tym, jak Dubaj wgrał wyścig o organizację World Expo 2020. Dubaj aspiruje do tytułu NAJ. Najszybciej rozwijającego się miasta na świecie, najnowocześniejszych technologii, najwyższych budynków, największego luksusu, najniezwyklejszych projektów na świecie. Starannie tworzony i pieczołowicie reklamowany wizerunek miasta „raju na ziemi“ rokrocznie przyciąga miliony turystów spragnionych niewyobrażalnego luksusu i patosu. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat Dubaj z małej osady rybackiej stał się jednym z największych i najbardziej imponujących placów budowy na świecie. Z każdym kolejnym projektem zmienia się panorama miasta. Planowane inwestycje zapierają dech w piersiach. 

Jednakże wielki sukces ma swoją cenę. O tym, o czym nie wspomina się w wakacyjnych przewodnikach, blaskach i cieniach transformacji Dubaju, a także aspektach życia codziennego w tym niezwykłym mieście opowie młoda Torunianka aktualnie mieszkająca i pracująca jako architekt w Design Lab Engineering Consultants w Dubaju przy projektach realizowanych na Bliskim Wschodzie. (MR)

 

Magda Redzińska studiowała na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. W 2009 roku, w ramach programu Erasmus wyjechała do Hiszpanii na roczne studia na Politechnice w Walencji. Jej praca dyplomowa Centrum Kępa w Toruniu (2012) została nagrodzona przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów i była prezentowana na wystawie towarzyszącej toruńskiemu konkursowi „Obiekt Roku 2011-2012“. W trakcie studiów odbyła staże w Chinach oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dających możliwość pracowania w międzynarodowych zespołach; oprócz doświadczenia zawodowego zdobyła tam też kilka wyróżnień, m.in. I nagroda w konkursie na projekt przystanków tramwajowych w Suzhou, Chiny. 

Zrealizowano przy pomocy finansowej:

herb

Miasto Toruń

wróć