Małgorzata Dawidek – Bodygraphy

Wernisaż wystawy 12 kwietnia (wtorek) 2016, godz. 18
Wystawa czynna do 8 maja 2016
Zapraszamy w piątek, 6 maja, na godzinę 16 na zwiedzanie wystawy w towarzystwie jej kuratora – okazja dla tych, którzy wystawy jeszcze nie widzieli, ale także dla tych, którzy już ją poznali!

W swojej pracy artystycznej Małgorzata Dawidek skupia się na badaniach konfliktu pomiędzy cielesnością a językiem dyskursywnym. Artystka czyta ciało jako formę tekstową, repozytorium pamięci, doświadczeń fizycznych i emocji. Analizuje kwestie związane ze świadomością językową, barierami i możliwościami języka, jak również ludzkiego ciała rozumianego jako tekst rzeczywistości. Interesują ją ograniczenia i nie wypowiadalność ciała zderzone z potrzebą komunikacji werbalnej.
Na wystawie w galerii Wozownia artystka zaprezentuje najnowsze prace, których główny wątek rozwija się wokół aktu ciałopisania. Obok tytułowego zbioru realizacji wideo ‘Bodygraphy’ [Ciałografii], zostanie zaprezentowany cykl wielkoformatowych rysunków pisanych ‘Repository’ [Repozytorium] oraz seria fotografii ‘Body Texts’ [Teksty Ciała].

Małgorzata Dawidek, artystka i teoretyczka sztuki, absolwentka Malarstwa oraz Edukacji Artystycznej na ASP w Poznaniu, a także studiów doktoranckich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Pomiędzy 2004 a 2007 rokiem asystentka w pracowni Malarstwa macierzystej uczelni. Obecnie prowadzi research doktorski na SLADE School of Fine Arts /UCL/ w Londynie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2010), programu Młoda Polska (2012), Ministerstwa Nauki i Informacji (2006-2008), Prezydenta Miasta Poznania (2005) oraz The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005). Laureatka nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę doktorską z dziedzin o kulturze (2010).
Autorka tekstów wizualnych, obiektów tekstowych, hipertekstów w przestrzeniach publicznych i galeriach; wystawia w kraju i za granicą, m.in. Museum Modern Art, Hűnfeld / Niemcy, del Real Sitio y Villa, Aranjuez / Hiszpania / W 2014 roku artystka rezydująca w The Art House w Wakefield, UK, wystawa: The Topography of Intimacy. An Introduction. W 2015 roku odbyła rezydencję artystyczną w Centrala Gallery, Birmingham, UK, gdzie stworzyła projekt audio – wizualny „Conversio” – opowieść o kobietach migrujących i osiedlonych w Birmingham. Małgorzata Dawidek jest również badaczką literatury wizualnej i autorką licznych artykułów, opracowań i książek na temat tekstów wizualnych, w tym “Odprysk poezji. Stanisław Dróżdż mówi” (Kraków-Warszawa 2012) oraz “Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967 roku” (Wrocław-Kraków-Warszawa 2012).

Patronat medialny:

 ritaBaum2  Warstwa-41korporacja_haartWarstwa-43

Share
wróć