Marcin Berdyszak – Praktyki codzienne w czasach konsumpcji

wernisaż 28.10.2014 (wtorek)

wystawa czynna do 16.11.2014 (niedziela)
Zdaniem krytyki Marcin Berdyszak jest artystą zakorzenionym w XX-wiecznej awangardzie, z którą podejmuje dyskurs i której ikony wykorzystuje do obnażania nieadekwatności jej zdobyczy. Twórczość Berdyszaka oscyluje wokół takich tematów, jak kondycja współczesnego człowieka, kulturowe stereotypy, unifikacja, konsumpcja, mechaniczne wartościowanie rzeczywistości, standaryzacja zachowań i odczuć. Posługując się sztuką instalacji, obiektu, performance, artysta rozprawia się z mitem nowości, oryginalności i odkrywczości dzieła sztuki.
„W roku 2014 Berdyszak kilkoma wystawami zamierza pożegnać się z bananami, dokonując tym samym wyraźnego cięcia we własnej działalności artystycznej. Banan, aspirując do rangi swego rodzaju logo artysty, z biegiem czasu w oczach przeciętnego odbiorcy sam stał się bowiem ucieleśnieniem stereotypów. Można powiedzieć, że na przykładzie samego Berdyszaka, który wnikliwie analizuje i subwersywnie demontuje kulturowe szablony, spełnia się scenariusz, piętnowany w jego pracach – jestem ciekawa, czy żegnając się z bananami, twórcy rzeczywiście uda się uciec od kliszy i schematu postrzegania jego twórczości, czy (pop)kulturowa dekretacja pozostanie już jednak nieodwracalna?” Marta Smolińska
Marcin Berdyszak ukończył PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka, z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. Od 1989 roku jest związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej. Obecnie rektor Uniwersytetu Artystycznego. W 2012 roku „Wozownia” prezentowała duża wystawę indywidualną Marcina Berdyszaka „Biały cień”.
Share
wróć