Michał Baryżewski / Arch-Deco / Projekty i realizacje

ARCHITEKTURA W WOZOWNI

projekt autorski: Teresa Dudzińska

Michał Baryżewski / Arch-Deco / Projekty i realizacje

wykład 23.02. (poniedziałek), godz. 17

wstęp wolny

Kolejny wykład w ramach projektu architektura w wozowni jest prezentacją jednego z najbardziej interesujących polskich biur architektonicznych ARCH-DECO w Gdyni, założonego przez Zbigniewa Reszkę i Michała Baryżewskiego. W 2013 roku obaj architekci i ich pracownia zostali wyróżnieni najbardziej prestiżową w Polsce Honorową Nagrodą SARP za wybitną twórczość architektoniczną w rynkowej rzeczywistości. ARCH-DECO to obecnie największe biuro architektoniczne  w północnej Polsce, oferujące kompleksową obsługę projektową inwestycji budowlanych w zakresie architektury i wnętrz, mające w swoim dorobku różnorodne projekty i realizacje – od domów jednorodzinnych, przez gmachy urzędów, uczelni po biurowce i obiekty przemysłowe. Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane w kraju i za granicą, m.in. za budynek apartamentowy w Juracie (nominowany także do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, Barcelona 2000), za biurowiec Grupy Lotos SA w Gdańsku, czy za Wyższą Szkołę Zarządzania w Gdańsku. Michał Baryżewski przedstawi w trakcie wykładu zarówno te najbardziej znane projekty i realizacje swojego biura architektonicznego, jak i te najciekawsze, bieżące projekty.            

Czym jest dla mnie dobra architektura? To wybitna kreacja projektowanej przestrzeni, będąca wynikiem wyjątkowej wyobraźni przestrzennej architekta. Myślenie przestrzenią to klucz do dobrej architektury. Mówi się często o prostocie formy, dobrym detalu, przekazie treści, kontekście miejsca, to są niezbędne składniki dobrej architektury, ale to ten wyjątkowy zamysł przestrzenny, sumujący te składniki, jest najważniejszą wartością dzieła architektonicznego. Michał Baryżewski

Michał Baryżewski, architekt o ugruntowanej pozycji w kraju, laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w 2013 roku. Współzałożyciel w 1990 roku i współwłaściciel wraz ze Zbigniewem Reszką biura architektonicznego ARCH-DECO. Wcześniej stypendysta Fundacji Fulbrighta w USA na California State University w Long Beach, praktyka w amerykańskich biurach architektonicznych, wykładowca na uczelniach w kraju i USA, od 25 lat bogata twórczość architektoniczna w firmie ARCH-DECO. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, a także Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez kilka lat pracował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Share
wróć