Mirosław Nizio – Projekty i realizacje. Przestrzeń wyobraźni, filozofia miejsca

architektura w wozowni / autorka projektu: Teresa Dudzińska

wykład – wstęp wolny

17.03.2014 (poniedziałek), godz.17:00

 

„Idea i wyobraźnia, pamięć i historia, forma i kontekst miejsca. To hasła, które leżą u podstaw myślenia architekturą. Myślenia, będącego nieodzownym fundamentem kreowania formy i funkcji każdej przestrzeni, jaka staje się obiektem zainteresowania architekta. (…) Bogate doświadczenie mojej architektonicznej pracy pokazuje, że wnikliwe badanie zagadnień związanych z pamięcią i historią nie tylko determinuje estetykę oraz określa pożądane funkcje realizowanego obiektu, ale przede wszystkim tworzy i akcentuje unikatową filozofię projektowanego miejsca.” (M.Nizio) 

Mirosław Nizio studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. W 1989 roku założył własną firmę designerską w Nowym Jorku. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in. Glenn Boyles Memorial Rendering And Design w 1993 roku, Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design w 1998 roku. W 2002 roku przeniósł pracownię do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze. 

Mirosław Nizio jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu 16 lat działalności na rynku amerykańskim i polskim, zrealizował wiele projektów architektury wnętrz obejmującej biura, obiekty rekreacyjne, obiekty poprzemysłowe i rezydencje prywatne. W pracowni Nizio Design International powstają projekty najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju. Zespół Nizio Design International zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. /z materiałów od autora/ 

Share
wróć