Olga Kisseleva: „A Place in the Sun: Doświadczenie dynamicznego mapowania”

 

Olga Kisseleva: „A Place in the Sun: Doświadczenie dynamicznego mapowania”

17.11.2017 – 7.01.2018

wernisaż: 17.11.2017 (piątek), godz. 18.00

 

Mobilność we współczesnym świecie można uznać z pewnością za jeden z fenomenów, które stymulują zarówno rozwój nowych technologii transportu, jak i komunikacji. Jednocześnie społeczeństwa stykają się z problemem kryzysu migracyjnego. Biorąc pod uwagę wiele różnych czynników dochodzimy do wniosku, że pojęcie dystansu w dzisiejszym świecie paradoksalnie nie wynika wyłącznie z długości mierzonej w kilometrach.

Projekt badawczy „Chronography” ma za zadanie kreowanie nowych wizualnych strategii, opierając się przede wszystkim na nieeuklidesowej reprezentacji przestrzeni, by pokazać, jak zmienia się jej obraz pod wpływem technologii, ekonomii czy rozgrywek geopolitycznych. Mapy będące rezultatem projektu są wyrazem refleksji wobec tych zmian. Pokazują, że każda podróż ma udział w tworzeniu modelu świata; każda z nich może przekształcić obraz świata odwołując się (nawiązując) do społeczno-politycznego portretu jego eksploratora.

Wystawa „Place in the Sun” w poetycki sposób odwołuje do rozgrywek geopolitycznych oraz ekonomicznych na arenie międzynarodowej. Cytat „domagać się miejsca pod słońcem” pochodzi z przemówienia wygłoszonego w dniu 6 grudnia 1897 roku przez ministra spraw zagranicznych rządu niemieckiego, Bernarda von Bülowa. Powiedział on: „Niemcy nie chcą naturalnie przesuwać nikogo w cień, ale im również należy się jakieś miejsce pod słońcem”. Słowa te w dzisiejszym świecie mogą nabierać różnych znaczeń. Mogą dotyczyć zarówno agresywnej polityki ekonomicznej, jak też subiektywnych definicji konceptu „miejsca pod słońcem”, np. „indywidualnej chęci odniesienia sukcesu”. Ideą wystawy jest otwarcie się, podobnie jak idea mappingu, na różne zagadnienia współczesnego świata, obserwowane z różnych perspektyw.

„Chronography” / „Miejsce pod słońcem” (Place in the sun), Olga Kisseleva, Aleksandra Stanczak

 

Podziękowania dla Anne-Christine Bronner, Laboratoire SAGE, CNRS-Université de Strasbourg za pomoc w realizacji projektu „Chronography”.

 

Aleksandra Stańczak: Najlepsze miejsce pod słońcem – o projekcie z zakresu sztuki i kartografii

A Place in the Sun, czyli “(najlepsze) miejsce pod słońcem” to projekt poruszający wiele wątków badawczych, a jednym z jego elementów jest wystawa pod tym samym tytułem. Źródeł powstania projektu można szukać zarówno w twórczości Olgi Kisselevej, wybitnej specjalistki od nowych mediów i interaktywnych projektów artystycznych, jak też w pracy badawczej i artystycznej Aleksandry Stańczak, pracującej od 2010 nad związkami między sztuką a kartografią. Tytuł sugeruje główny temat wystawy, czyli kwestię sukcesu, jak i szukania własnej pozycji we współczesnym świecie. Formuła “miejsca pod słońcem” ma też szersze, bardziej uniwersalne znaczenie i odnosi się ono do kontekstu dekolonizacji i problemów społeczno-politycznych w dzisiejszym świecie. Jednym z owoców współpracy nad projektem, zrealizowanym przy udziale Anne-Christine Bronner (CNRS – Uniwersytet w Strasburgu), jest dzieło Chronography. Pokazuje ono, jak zniekształcona może się okazać wizja podróżowania po świecie współczesnego obywatela, ze względu na jego miejsce w hierarchii społecznej.

 

Situated media and shared mobility
New Entanglements between Instrumental, Shared and Mental Maps

Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, Paris
January 18 & 19 2018

Concordia University, Montreal
March, 22 & 23 2018

[MORE INFO]

 

Publikacja towarzysząca wystawie finansowana jest przez Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

 

Share
wróć