Paulina Broma: „Spacer ze ścianą / Walk with Wall”

 

Paulina Broma: „Spacer ze ścianą / Walk with Wall”

otwarcie wystawy: 06.09.2019 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

wystawa czynna do 06.10.2019

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha św 6

 

Projekt #ŚCIANA to trwający kilka miesięcy cykl działań o charakterze performatywnym oraz wydarzeń warsztatowych w Toruniu i Bydgoszczy. Tytułowa „ściana” – mobilna konstrukcja, składająca się ze stelażu osadzonego na kołach rowerowych – jest swego rodzaju manifestem, autorską wypowiedzią publiczną, próbą konfrontacji z odbiorcą, użytkownikiem przestrzeni publicznej, przypadkowym przechodniem. Niesione przez nią treści i przekaz wizualny mają na celu wzbudzić zainteresowanie oraz skłonić do refleksji i interakcji.

W swoich realizacjach Paulina Broma posługuje się głównie techniką szablonu oraz formułą graffiti – nieodłącznego elementu miejskiej wizualności. Na wystawie można obejrzeć wyniki czterech zrealizowanych przez artystkę działań. „Mam trzy paski” to praca, która ironicznie nawiązuje do markowych ubrań, poruszając temat wartości materialnej odzieży i podążania za trendami. Projekt „Czy myślisz szablonowo?” odnosi się do wyników ankiety przeprowadzonej na terenie kampusu UMK – wypowiedzi przepytanych osób posłużyły do stworzenia przewrotnie zaprojektowanych szablonów graffiti. Z kolei „Szablon jam” opiera się na aranżacji legalnego miejsca przeznaczonego na ekspresję twórczą w postaci graffiti. Realizacja nawiązuje do „wall of fame / hall of fame” – miejsc wyznaczonych przez władze danego miasta dla działań artystów ulicznych. Paulina Broma zaprezentuje w Wozowni również efekty projektu „Amen?”, pierwotnie zrealizowanego w Galerii Fundacji Tumult. Złota ściana z tytułowym, wymalowanym na czarno napisem była punktem wyjścia do konfrontacji graffiti. Każdy chętny mógł nakreślić na ścianie swój ślad przy użyciu spreju. Napis „Amen” i złote tło z czasem znikało pod kolejnymi warstwami farby.

 

Paulina Broma – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (specjalność: media rysunkowe) na UMK w Toruniu. W 2018 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz medal im. Janusz Boguckiego za pracę #ŚCIANA. Autorka licznych warsztatów plastycznych m.in. w ramach Programu Edukacji Kulturalnej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (2016–2018), warsztatów rodzinnych „Mam trzy paski” w Galerii Wozownia w Toruniu oraz BWA w Bydgoszczy, warsztatów graffiti na tkaninach podczas 10. Święta Bydgoskiego Przedmieścia, a także projektów artystyczno-edukacyjnych, jak: Zasiej Sztukę (2015), Młodzi Artyści w Starym Fordonie (2016), #opakowaćwindę (2017), projekt #ŚCIANA (2018). Twórczyni instagramowych projektów fotograficznych, m.in. daily_trzepak oraz writing.torun.

 

 

 

Share
wróć