Paweł Olszczyński: “Cygaro”

 

/ Paweł Olszczyński: Cygaro

kuratorka: Katarzyna Lewandowska

25.11.2016 – 8.01.2017

otwarcie wystawy: 25.11 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

 

Cygaro Pawła Olszczyńskiego jest opowieścią o mocnej, obsesyjnej zależności pomiędzy podmiotem a przedmiotem. Jakiekolwiek wartościowanie w przypadku tej symbiozy mija się z celem. Obie strony w równym stopniu działają na siebie, tworząc maksymalne napięcie. Oblane czarnym lateksem kolekcjonerskie wazony z lat 60. przypominają gadżety erotyczne. Zostały estetycznie zseksualizowane, stały się nośnikiem wielowątkowego kontekstu, rozgrywającego się na najbardziej pierwotnej płaszczyźnie – pożądaniu seksualnym. Poprzez wysublimowaną, niebezpieczną manifestację swojej władzy odnoszą się do pożądania przedmiotu, chęci posiadania i zawłaszczenia – tylko w tym wypadku należy zadać pytanie: kto ma władzę nad kim? Zafiksowany kolekcjoner czarnych, błyszczących, fallicznych „cygar”? Czy jest zupełnie odwrotnie? Może zaistniała totemiczna zależność pomiędzy obojgiem? Ta fetyszystyczna narracja będzie również zobrazowana maskami i rysunkami.

Michel Foucault w Historii seksualności pisze, że w XIX wieku nastąpiło przejście od symboliki krwi do symboliki seksualności. Twierdzi, że seks zastąpił krew i że seksualność bynajmniej nie jest we współczesnym świecie tłumiona, lecz przeciwnie – stale rozbudzana, dlatego, że Zygmunt Freud dopatrywał się w niej zasady prawa, aby stary porządek władzy skupić wokół pragnienia. Obsesyjna chęć posiadania siebie wzajemnie powoduje bycie przedmiotu w ciele i ciała w przedmiocie. Falliczne formy, błyszczący lateks, czarne rysunki rozfragmentaryzowanego ciała stawiają widza przed Bataille’wskimi pytaniami. Co jest czyste, a co nieczyste? Odpychające i fascynujące? Co jest erotyzmem, a co sacrum? I jego jakże wymowna teza kończąca rozważania: zbrukanie – najwyższe doświadczenie bytu!

Paweł Olszczyński – ur. 1985 w Krakowie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Hochschule für Gestaltung, Offenbach am Main. Posługuje się rysunkiem, jednak jego prace wykraczają daleko poza granice tego medium. Rysunki w sugestywny sposób materializują się, stając się przedmiotami, które przedstawiają. Zajmuje się także projektowaniem graficznym. Mieszka i pracuje w Warszawie, współpracuje z galerią Piktogram.

 

Share
wróć