29.09 | oprowadzanie po aktualnych wystawach

 

29.09.2019 (niedziela), godz. 12.00

Oprowadzanie po aktualnych wystawach

wstęp wolny

 

Z przewodnikiem będzie można zobaczyć następujące wystawy:

 

/ 11. TRIENNALE MAŁYCH FORM MALARSKICH wystawa pokonkursowa

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz jedenasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Jest skierowany do profesjonalnych twórców, w szczególności zaś do absolwentów i studentów wyższych uczelni artystycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji różnych postaw i sposobów wypowiedzi. Organizatorzy pozostawiają malarzom pełną swobodę w wyborze techniki i tematu. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary pracy – jej format nie może przekraczać 600 cm2.

Spośród 1497 prac 580 autorów zgłoszonych do 11. Triennale Małych Form Malarskich jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 302 prace 165 artystów.

 

/ Ryszard Gieryszewski: „Właściwy wybór”

Wystawa „Właściwy wybór” prezentuje zbiór prac graficznych Ryszarda Gieryszewskiego – linorytów i drzeworytów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Odnajdziemy w nich wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy twórczości artysty, który z powodzeniem łączy dwa, z pozoru sprzeczne języki formalne – abstrakcję geometryczną i abstrakcję organiczną.

 „Sztuka jest moim wyborem” – deklaruje Gieryszewski. I dodaje: „Wierzę, że każdy ma przed sobą jakiś cel, własną niepowtarzalną drogę wiodącą ku odnalezieniu tego, czego nie jest w stanie zdefiniować. Od momenty, kiedy zainteresowałem się sztuką, ciągle ugruntowuję się w przekonaniu, że dokonałem właściwego wyboru. Praktykując systematycznie w tej dziedzinie, ciągle zdobywam nowe doświadczenia, to pozwala mi mieć nieograniczone możliwości indywidualnego działania”.

Ryszard Gieryszewski – ur. 1936 roku w Warszawie. W latach 1959–1964 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów Aleksandra Kobzdeja i Andrzeja Rudzińskiego. Był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 300 wystaw zbiorowych. Za prace malarskie i graficzne otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Prace Ryszarda Gieryszewskiego znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.

 

/ Jerzy Grochocki: „Linie Czterowymiarowych Pojęć”

Sztuka Jerzego Grochockiego wymyka się jednoznacznym kategoryzacjom. Na pierwszym miejscu artysta stawia precyzję i wskazuje punkty odniesienia dla swojej twórczości w konstruktywizmie, minimalizmie i sztuce konkretnej. Obiekty przestrzenne, malarskie i reliefowe oraz geometryczne kompozycje oparte są zawsze na matematycznych regułach i uproszczonej, klarownej formie.

Twórczość Grochockiego wynika bezpośrednio z refleksji teoretycznej. W 1970 r. na drodze rozważań nad takimi tematami, jak kolor, płaszczyzna i przestrzeń, stworzył tzw. system Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, dając tym samym podwaliny pod swoje unikalne realizacje artystyczne. Matematyczne funkcje, a także utworzony przez Grochockiego ciąg liczbowy, stały się inspiracją do wielu jego kompozycji. „Jeśli sztuka ma być rozpoznawalna jako obiekt twórczej myśli artysty, to nie może być chaosem. Musi istnieć uporządkowanie różnorodności, które kieruje twórczym działaniem. Każde uporządkowanie nosi charakter matematyczny, które opiera się na logice układów, wzorów lub na intuicji matematycznej” – twierdzi Grochocki.

Jerzy Grochocki – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1963–1968 pozostawał pod wpływem malarstwa kolorystycznego. W 1967 r. zorganizował malarską grupę artystyczną Grupa 7. Jej wystawy odbyły się w Warszawie (1967), Herning i Archus (Dania, 1968). Pod koniec lat 60. XX w. matematyczno-geometryczne fascynacje zaprowadziły Grochockiego w kierunku sztuki konstruktywistycznej. Stworzył wówczas własny system  Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, który po raz pierwszy był opisany w katalogu wystawy „Znaki i Obszary” w DAP w Warszawie (1970). Grochocki brał udział w przeszło stu wystawach grupowych i indywidualnych w Europie i w USA. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w muzeach i w prywatnych kolekcjach.

 

/ Paulina Broma: „Spacer ze ścianą / Walk with Wall”

Projekt #ŚCIANA to trwający kilka miesięcy cykl działań o charakterze performatywnym oraz wydarzeń warsztatowych w Toruniu i Bydgoszczy. Tytułowa „ściana” – mobilna konstrukcja, składająca się ze stelażu osadzonego na kołach rowerowych – jest swego rodzaju manifestem, autorską wypowiedzią publiczną, próbą konfrontacji z odbiorcą, użytkownikiem przestrzeni publicznej, przypadkowym przechodniem. Niesione przez nią treści i przekaz wizualny mają na celu wzbudzić zainteresowanie oraz skłonić do refleksji i interakcji.

W swoich realizacjach Paulina Broma posługuje się głównie techniką szablonu oraz formułą graffiti – nieodłącznego elementu miejskiej wizualności. Na wystawie można obejrzeć wyniki czterech różnych zrealizowanych przez artystkę działań.

Paulina Broma – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych (specjalność: media rysunkowe) na UMK w Toruniu. W 2018 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz medal im. Janusz Boguckiego za pracę #ŚCIANA. Autorka licznych warsztatów plastycznych m.in. w ramach Programu Edukacji Kulturalnej w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (2016–2018), warsztatów rodzinnych „Mam trzy paski” w Galerii Wozownia w Toruniu oraz BWA w Bydgoszczy, warsztatów graffiti na tkaninach podczas 10. Święta Bydgoskiego Przedmieścia, a także projektów artystyczno-edukacyjnych, jak: Zasiej Sztukę (2015), Młodzi Artyści w Starym Fordonie (2016), #opakowaćwindę (2017), projekt #ŚCIANA (2018). Twórczyni instagramowych projektów fotograficznych, m.in. daily_trzepak oraz writing.torun.

 

wróć