“Kolażowy portret” – zabawa inspirowana grafiką Romana Cieślewicza z kolekcji Wozowni

 

Zapraszamy do stworzenia kolażu, inspirowanego pracą Romana Cieślewicza z kolekcji Galerii Sztuki Wozownia!

Postać z pracy Romana Cieślewicza wygląda znajomo… To przecież słynna Mona Lisa z obrazu Leonarda Da Vinvi! Roman Cieślewicz umieścił ją jednak w zupełnie nowym kontekście: ubrał w chiński mundur wojskowy, umieścił na trudnym do określenia, żółtym tle. Wykorzystał do tego technikę kolażu, polegającą na łączeniu różnych elementów, wziętych z różnych źródeł, w jedną kompozycję.

 

Spróbujmy pójść w ślady artysty i stworzyć własny kolaż, w którym wykorzystamy portret znany z dawnego malarstwa.

 

Zabieramy się o działania!

 

1. Wyszukaj w Internecie znane malarskie portrety kobiet. Mogą to być obrazy artystów podanych poniżej, ale niekoniecznie – ważne, żebyś Ty uważał/uważała je za ciekawe i żeby Tobie się podobały. W poszukiwaniach na pewno chętnie pomoże Ci ktoś z dorosłych. Razem zawsze łatwiej! Wasze poszukiwania to także doskonała okazja, by dowiedzieć się czegoś o dawnym malarstwie – kim był autor obrazu, kim była osoba przedstawiona na płótnie, w jakiej technice powstał obraz itp.

 

2. Gdy już wybierzesz portret, który Ci się podoba, wydrukuj go na kartce A4. Skompletuj też kilka rzeczy potrzebnych do stworzenia kolażu: nożyczki, klej, ilustrowane gazety (im ich więcej, tym lepiej), białe kartki papieru (najlepiej grubsze).

 

3. Żeby Twój kolaż był ciekawszy, wybierz do niego odpowiednie tło – możesz tu wykorzystać zdjęcia z gazet, ale doskonale sprawdzą się tu także ilustracje ze starych kalendarzy. Często przedstawiane są tam piękne widoki!

 

4. Zacznij myśleć nad swoją kompozycją. Wytnij na początek postać z portretu – to Twój punkt wyjścia. Z gazet wybierz różne kształty, dzięki którym wprowadzisz swoją postać w nową rzeczywistość: podaruj jej nowy strój, otocz ją nietypowymi przedmiotami itp. Wybierz również tło. Kombinuj, sprawdzaj, jak elementy się ze sobą łączą, a dopiero, gdy będziesz zadowolony/zadowolona z efektu – przyklejaj.

 

5. Oto gotowa kompozycja – nasza “Dziewczyna z perłą” ma już diamentowe kolczyki i zupełnie nową chustę na głowie. Ubraliśmy ją także trochę bardziej współcześnie. Nasza bohaterka postanowiła odwiedzić Toruń – widzimy ją na tle Krzywej Wieży. W wędrówce po Grodzie Kopernika towarzyszy jej Żabka z pomnika Flisaka.

 

wróć