LOVE – Liliana Piskorska, Sandra Wilczyńska, Magdalena AblewiczLOVE

kuratorka: Katarzyna Lewandowska

otwarcie wystawy 17 kwietnia (piątek) 2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 3 maja 2015

W ramach Toruńskiego Tygodnia Weganizmu w Galerii Sztuki Wozownia czynna będzie od 17 kwietnia wystawa LOVE.

Projekt  poświęcony jest pamięci i szacunkowi wobec tych zwierząt, które w XXI traktowane są jak uprzedmiotowione, nieodczuwające istoty, których obowiązkiem jest niewolnicze służenie człowiekowi. Okrucieństwo bezpośrednio wypływające z głupoty, skazuje na cierpienie i śmierć miliony zwierząt, które giną każdego dnia. Liczby są wielocyfrowe, zaświadczające o ogromie tej rzezi. Bezrefleksyjnie człowiek dokonuje morderstwa, rola kata bardzo mu odpowiada. T. Adorno, jeden z najważniejszych przedstawicieli teorii krytycznej mówił: Auschwitz zaczyna się wszędzie tam, gdzie ktoś patrzy na rzeźnię i myśli: to tylko zwierzęta. Refleksja aktualna! Smutna, podsumowująca ludzką kondycję.

LOVE jest szczeliną, przez którą/w której manifestuje się cierpienie. Niesłyszalne dotąd głosy wokalizują się, obrazy są wyraźniejsze, kontur nabiera ostrości. W LOVE wsiąka krew, sprawiając, że to słowo jak i czerwone, wyjątkowe medium stają się ambiwalentne, niejasne i dwuwartościowe. Blisko związane (miłość i krew) z obrazami śmierci, a jeszcze bardziej z obrazami życia (…) Uważane jednocześnie za niebezpieczne i uzdrawiające, przynoszące szczęście i nieszczęście, nieczyste i czyste[Jean-Paul Roux, Krew. Mity, symbole, rzeczywistość, Znak, Kraków 1994, s. 8.].  Czerwonokrwiste LOVE staje się swego rodzaju rytualnym przejściem – widz praktykuje symboliczne okaleczenia, spożywa krew Innego, naciera się nią, prawdopodobnie cierpi.

Trzy artystki – Magdalena Ablewicz, Liliana Piskorska i Sandra Wilczyńska,  zrealizowały projekty przywołujące głośnym szeptem naturę, przepraszające ją i jednocześnie wskazujące na oprawcę – człowieka. Bezrefleksyjnie, pełen pychy i chciwości bierze ją sobie w posiadanie. Poszczególne wypowiedzi artystek unaoczniają niebezpieczne przesunięcie granic etyczności i moralności, które beztrosko wyznaczył ON.

[tekst kuratorski: Katarzyna Lewandowska]

Magdalena Ablewicz – Ukończyła Policealne Studium Grafiki i Animacji Anima-Art w Krakowie. Obecnie studiuje rzeźbę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych.

Liliana Piskorska – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2011 studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie uczestniczka studiów doktoranckich na Wydziale Sztuk Pięknych pod kierunkiem Elżbiety Jabłońskiej. W 2012 roku uczestniczyła w rocznym działaniu Przeprojekt w CSW Toruń. Od 2013 roku tworzy środowisko skupione wokół Galerii nad Wisłą. W jej pracach pojawiają się wątki, z jednej strony feministyczne, choć bardziej w kategorii poszukiwań tożsamościowych, czy pastiszowych (gra z własnym wizerunkiem), a z drugiej strony są to działania o charakterze analitycznym, odnoszącym się do sytuacji społeczno kulturowej. Pole jej zainteresowań obejmuje wątki związane z cielesnością, zwierzęcością, relacjami władzy oraz subwersywnym traktowaniem normatywności. I siebie.

Sandra Wilczyńska – Urodzona w 1988 w Płocku, obecnie mieszka w Toruniu. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych realizując dyplom w pracowni rzeźby pod kierunkiem prof. Krzysztofa Mazura. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i naukowym uczelni oraz miasta, w którym się urodziła. Współpracuje z kilkoma stowarzyszeniami, min ze Stowarzyszeniem Edukacyjno-Artystycznym OTO JA, wraz z którym organizuje plenery artystyczne, a także jako kurator organizuję wystawy. Ogromnie ceni sobie pracę z dziećmi i młodzieżą. Interesuję się sztuką naiwną oraz Art Brut. Brała udział w wielu  projektach edukacyjno-kulturalnych.

Liliana Piskorska, Sandra Wilczyńska, Magdalena Ablewicz
opening 17.04 (Friday) 2015, 18.00
open till 03.05 2015

curated by: Katarzyna Lewandowska

The exhibition belongs to the Toruń Veganism Week. It is devoted to the respect for animals, which has been often treated as objectified, deprived of emotions and designed to serve creatures. A cruelty caused by stupidity dooms the animals for suffer and death. Millions of animals die every day, and these are painful and pointless deaths.
Three artists – Liliana Piskorska, Sandra Wilczyńska i Magdalena Ablewicz – prepared projects critisizing human behaviour towards the nature. They show man as thoughtless, full of pride and greed.

wróć