Oprowadzanie po wystawach i spotkanie z Filipem Pręgowskim

 

20.01 (niedziela) o godzinie 12.00 galeria Wozownia zaprasza na oprowadzanie po wystawach: “Horyzont zdarzeń” Filipa Pręgowskiego, “Ponad zimą” Filipa Wolaka oraz “Rozproszone strategie” Agnieszki Błędowskiej.

Będzie to również okazja do spotkania z Filipem Pręgowskim, ponieważ artysta po swojej wystawie oprowadzi osobiście.

wstęp wolny!

 

O wystawach:

Wystawa „Ponad zimą” to prezentacja prac fotografa Filipa Wolaka – torunianina mieszkającego na stałe w Nowym Jorku, uhonorowanego w ubiegłym roku “Katarzynką” w Piernikowej Alei Gwiazd. Jego zdjęcia są owocem połączenia pasji latania z miłością do fotografii, a pokazywanie piękna świata widzianego z lotu ptaka to naturalna konsekwencja patrzenia na zwyczajne rzeczy z innej perspektywy. Filip Wolak wykorzystuje doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia ośnieżonego świata widzianego z góry. „Zima ma szczególne walory estetyczne” – podkreśla fotograf w jednym z wywiadów. „Śnieg jest jak biała kartka, na której można rysować, puszczać wodze fantazji. Do tego dochodzą sprawy techniczne, jak lepsza widoczność, bardziej stabilne powietrze, więc poza tym, że jest zimno, zimą znacznie łatwiej się lata. Mnie jednak przede wszystkim chodzi o piękno i poezję samej zimy. (…) Sam akt latania jest dla mnie poezją. Robienie zdjęć jest właśnie próbą uchwycenia liryczności tego momentu. Latając wpadam w rodzaj medytacji i to się potem manifestuje przez samą fotografię. To taki moment, kiedy jesteś sam ze sobą, z naturą, z maszyną…”.

Za fotografię ośnieżonego Central Parku Filip Wolak zdobył Sony World Photography Awards 2016 w kategorii „Architektura” i dołączył tym samym do grona laureatów największego na świecie konkursu fotograficznego, do którego zgłoszonych zostało ponad 230 000 zdjęć. W 2017 i 2018 roku dopisał do swojego dorobku dwa kolejne prestiżowe wyróżnienia: PX3: Prix de la Photographie Paris i International Photography Awards.

 

Wystawa „Horyzont zdarzeń” Filipa Pręgowskiego – jak podkreśla sam artysta – “jest próbą wyobrażenia rzeczywistości, które istnieją, lecz znajdują się poza zasięgiem naszego doświadczenia. Dysponując jednie skromnymi śladami w postaci barwnych, abstrakcyjnych wzorów generowanych przez radioteleskopy, wiemy o istnieniu światów, których nigdy nie będziemy mogli doświadczy. Tęsknota za rzeczywistością, która będąc całkowicie niedostępną, jednocześnie na tysiące sposobów potwierdziła swoje istnienie, wzmaga wyobraźnię, rozwija naukowe i pseudonaukowe spekulacje, pobudza literaturę i kino science-fiction”.

Wystawa „Horyzont zdarzeń” prezentuje prace pochodzące ze zróżnicowanych stylistycznie cyklów malarskich i graficznych, powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat, inspirowanych tęsknotą za światami istniejącymi niewyobrażanie daleko. Praca nad nimi polegała przede wszystkim na szukaniu rozwiązań estetycznych, dzięki którym wybrzmiałaby współczesna wzniosłość uwodząca swoim technologicznym i naukowym charakterem. Przygotowaniom do wystawy towarzyszyło też przekonanie, że obrazy tak odległe, jak romantyczne pejzaże Caspara Davida Friedricha czy Odyseja kosmiczna Arthura C. Clarke’a i Stanleya Kubricka są w istocie elementami tej samej, rozpisanej na stulecia narracji.

 

“Rozproszone strategie” Agnieszki Błędowskiej to wystawa obiektów, obrazów, wydruków oraz unikatowych gier planszowych inspirowanych aktualnymi wydarzeniami. Tytuły poszczególnych prac i ich motywy przewodnie odpowiadać będą pojęciom występującym w mechanice gier planszowych: kontrola obszaru, rozgrywka asymetryczna, drużyny i sojusze, ruch z punktu do punktu, podnieś i dostarcz, odgradzanie, igranie z losem…

Autorka pisze: „Inspiruje mnie zjawisko imigracji, szeroko pojęte. Napływ imigrantów to jeden z kryzysów, przed którym staje Europa. I będzie się on pogłębiał”. I dodaje: „Planuję zrobienie gry planszowej pt. Jak zostaje się uchodźcą? – dzięki jej narracji potencjalny gracz postawi się w sytuacji i miejscu kogoś, kto traci dom, doświadcza wojny, kataklizmu, ekonomicznego wykluczenia, zagrożenia, przemocy – musi uciekać. Aktualne wątki pojawiają się również w kolejnej pracy: Rozgrywka asymetryczna – czerwono-białej układance z kwadratów do przewieszania i tworzenia różnych wzorów. Gra odnosi się do ksenofobii, strachu, odgradzania się od świata, ochrony terytorium”.

wróć