RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI
I PRACOWNIA OTWARTYCH INTERPRETACJI SZTUKI

31. 07 – 13. 09.2015
Wystawa pt. „Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki” ma na celu zaprezentowanie wybranych poszukiwań twórczych osób związanych z Pracownią Otwartych Interpretacji Sztuki – jednostką dydaktyczną, która od dwóch lat z powodzeniem funkcjonuje przy Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Program Pracowni skupia się na realizacji wypowiedzi artystycznych, które mają reprezentować powiązania, dialog i relacje z innymi dziełami sztuki i postawami twórczymi w celu formułowania wieloznacznych refleksji typu: „sztuka o sztuce”, „sztuka o kulturze”, „sztuka o artystycznych językach i tradycjach twórczych”. Nazwa pracowni wskazuje na to, że: po pierwsze – preferowana jest szeroko rozumiana swoboda w doborze medium i rozwiązań wizualnych w przypadku tworzenia realizacji artystycznych (od środków tradycjonalistycznych po zdecydowanie niekonwencjonalne) oraz po drugie, że powstające prace miałyby się cechować wieloznacznością i otwartością formułowanych przekazów i sposobów myślenia o sztuce.
Wystawa pt. „Rafał Boettner-Łubowski i Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki” prezentuje, zarówno prace kierownika i pomysłodawcy Pracowni – profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, doktora habilitowanego Rafała Łubowskiego (który w działalności artystyczno-naukowej stosuje pseudonim Rafał Boettner-Łubowski), jaki i propozycje artystyczne absolwentów i studentów, prowadzonej przez niego jednostki.

Rafał Boetnner-Łubowski
Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Rzeźbiarz i artysta sztuk wizualnych. Zajmuje się również działalnością z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Tworzy instalacje, obiekty i kompozycje rzeźbiarskie, podejmujące relacje dialogiczne i polemiczne z istniejącymi już dziełami, postawami i poetykami twórczymi. W swojej sztuce odnosi się także do wybranych możliwości technik cyfrowych. Jest również autorem prac z dziedziny grafiki, rysunku i malarstwa. Bardzo często inspiracją dla jego wypowiedzi twórczych jest szeroko rozumiana tradycja artystyczna: antyczna, nowożytna i XIX-wieczna, z którą artysta koresponduje, ale i w rozmaity sposób polemizuje. Autor ponad stu tekstów z dziedziny krytyki i promocji sztuki. Jako teoretyk sztuki, Rafał Boettner-Łubowski przede wszystkim poświęca się refleksji na temat estetyki i historii rzeźby. Swoje rozważania od 2002 roku publikuje na łamach „Kwartalnika Rzeźby. Orońsko”. Poza tym bardzo ważnym tematem jego teoretycznych rozważań jest problematyka cytatu i praktyk twórczego artystycznego naśladownictwa w sztuce. Stopnie naukowe i działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prowadzi jako Rafał Łubowski. Teksty, wystawy i autorskie wystąpienia naukowe publikuje pod pseudonimem Rafał Boettner-Łubowski.

Lista uczestników wystawy: RAFAŁ BOETTNER-ŁUBOWSKI / KATARZYNA BOJKO-SZYMCZEWSKA / EMILIA CISZAK / ALBERT GOMUŁKA / KATARZYNA HOFFMANN / ALEKSANDRA JARASZKIEWICZ / KATARZYNA KASPEROWICZ / MAGDA KUCA / KATARZYNA KUCHARSKA / ADA KUSIAK / PATRYCJA OLICHWIRUK / KLAUDIA PIETRZAK / MAGDALENA STATNIK / ALEKSANDRA WALCZAK / MICHALINA ZAKRZEWSKA

Share
wróć