Rośliny, sztuka i queerowy feminizm – spotkanie z Lilianą Piskorską

 

08.10.2019 (wtorek), godz. 18.00

Rośliny, sztuka i queerowy feminizm – spotkanie z Lilianą Piskorską

moderatorka: Karolina Sikorska

wstęp wolny

 

Spotkanie dotyczyć będzie „strategii roślinnych” w twórczości Liliany Piskorskiej. Artystka opowie o swoich projektach, analizując je z perspektywy przyrodniczej, zastanawiając się równocześnie nad tym, jakie jest miejsce flory w queerowo-feministycznej praktyce artystycznej. Zapraszamy na pokaz i dyskusję nad pytaniem, czy skupiając się na tym, co roślinne, można dekonstruować hegemoniczne wizje świata. 

Liliana Piskorska (1988) – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2013), doktora sztuk pięknych (2017). W jej działaniach widoczna jest perspektywa feministyczno-queerowa, feministyczno-anarchistyczna i posthumanistyczna. Działa analitycznie, odnosząc się do kontekstu oraz specyfiki społeczno-kulturowego krajobrazu Polski. Jej prace pokazywane były na ponad 85 wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i za granicą oraz w mediach (m.in. w TVP Kultura, Arte TV, CBS Canada). Finalistka Forecast Forum w Haus der Kulturen der Welt/Berlin (2017), nominowana do Spojrzeń 2019: Nagroda Deutsche Bank, laureatka nagrody publiczności Spojrzenia 2019.

Karolina Sikorska – kulturoznawczyni, badaczka i kuratorka działań artystycznych, zatrudniona jako adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK w Toruniu. Autorka książki „Kobiece” gatunki telewizyjne. Geneza i kulturowe przeobrażenia (2018), redaktorka i współredaktorka publikacji naukowych, m.in. „Antywzorce” we współczesnej sztuce i kulturze wizualnej (2018). Współpracuje z Centrum Praktyk Edukacyjnych przy CK Zamek w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze i działania obejmują kulturę wizualną, feminizm, edukację kulturową.

 

wróć