Sebastian Kłosowski – Bez ujścia

Otwarcie wystawy 1 kwietnia 2016 (piątek), godz. 18
Wystawa czynna do 3 maja 2016

„Wystawa WITHOUT ISSUE jest analizą “miejsca”. Przedstawia nietrwałość przedmiotów w kontekście pamięci o nich, dzięki czemu daje widzowi komfort odszukania wartości ponadczasowych i istotnych. “Prace konstruowane są jak definicje, w których słowa odzyskują znaczenie.” Widz może kontestować – zadając pytanie – czy resztki otaczającego go świata przeszłości są jeszcze coś warte?

Wystawa składa się z instalacji, które eksponują elementy (detale świata materialnego) nie dla ich estetyki lecz znaczeń. Każda propozycja to “zdefiniowany świat”, w którym nie ma komercji i estetyzacji. Wystawa zatrzymuje widza w miejscu, w którym być może nigdy nie przyszłoby mu się zatrzymać. Powrót do pełni współczesnego świata dla większości elementów wystawy jest już niemożliwy. Człowiek zwykł postrzegać świat jako coś naturalnego czy dogłębnie zrozumiałego. Może to jednak powodować, że jego percepcja nawet latami przyswaja sobie złudzenia, traktując je jak prawdy. Wystawa ma skłaniać do refleksji, że człowiek może pozostawać niewolnikiem swojej wiedzy i kondycji bez względu na czas i miejsce.

Sztuka przechodząc nad ułomnościami człowieka próbuje zdefiniować przekaz prawdy. Znaczenia i przestrzenie przez nią przedstawiane powinny rysować się w każdym człowieku same, nie powinny powielać złudzeń, mają budować rzeczy nowe; prawdziwe.”(Sebastian Kłosowski – tekst autorski)

Sebastian Kłosowski – urodził się 1970 roku, w Toruniu. W roku 1996 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu ( obecnie UAP). Artysta wywodzący się z postkonceptualnego środowiska poznańskiej ASP, którego ważnymi współtwórcami byli jego wykładowcy: Jerzy Ludwiński, u którego zrealizował dyplom z zakresu teorii sztuki, oraz Jarosław Kozłowski prowadzący Pracownię Instalacji i Rysunku, w której Kłosowski zrealizował dyplom praktyczny. W latach 1995 – 97 współpracował ściśle z Fundacją Praktyk Artystycznych „i”, uczestnicząc w jej wystawach. Prezentował swoją twórczość na wystawach: w 1995 /wystawa „pozornie szkicowe i niedbałe”, Galeria Tumult w Toruniu, w 1999 – wystawa Linia Cięcia w Galerii Działań, Warszawa, i w 1999 – wystawa w Galerii nad Wisłą w Toruniu.

Share
wróć