Spotkanie z Honoratą Martin. Wyjście w Polskę.

Laboratorium sztuki 2014. Artysta jako antropolog

kuratorka: Maria Niemyjska

28 maja 2014 (środa), 18.00

wstęp wolny

Joseph Kosuth w tekście „The Artist as Anthropologist” (1975) przewidział i trafnie scharakteryzował ekspansję sztuki w obszar antropologii kulturowej: artysta penetrując własne otoczenie mapuje zinternalizowaną aktywność kulturową społeczeństwa. Kosuth traktował sztukę  jako działalność praktyczną, która poprzez zanurzenie w świecie społecznych interakcji umożliwia dynamiczny, odmienny od naukowego opis rzeczywistości kulturowej.

Tak określony cel działania artystycznego trafnie odnosi się do działań Honoraty Martin. Szczególnie ostatni projekt „Wyjście w Polskę” stanowi bezkompromisowy przykład „zanurzenia w świecie społecznych interakcji”. Projekt zakładał pieszą wędrówkę bez wyraźnie określonego celu. Artystka przez blisko dwa miesiące przemierzała kraj piechotą, pokonując dziennie około 30 kilometrów. Posiadając jedynie zmianę odzieży, śpiwór i psa, prosiła o nocleg i pomoc w mijanych po drodze miejscowościach. Wędrówka znalazła swój finał we Wrocławiu. Artystka rejestrowała przebieg podróży poprzez filmy, zdjęcia, mapy i rysunki. Część z zebranych materiałów zostanie zaprezentowanych podczas spotkania.

Honorata Martin ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała także w Marmara University w Istambule. W sztuce interesują ją silne emocje jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szukanie granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej, które stara się prezentować za pomocą brutalnych lub lekkich i niepozbawionych humoru formach.

wróć