Toruń za pół ceny w Wozowni

 

Toruń za pół ceny w Wozowni
11–13.10.2019 (pt.–nd.), godz. 11.00–18.00
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6
wstęp wolny na aktualne wystawy


11. Triennale Małych Form Malarskich / wystawa pokonkursowa
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już po raz jedenasty organizuje Triennale Małych Form Malarskich. To cykliczny ogólnopolski konkurs zwieńczony wystawą, prezentujący poszukiwania artystów w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej we wszystkich jej odmianach. Spośród 1497 prac 580 autorów zgłoszonych do 11. Triennale Małych Form Malarskich jury do wystawy pokonkursowej zakwalifikowało 302 prace 165 artystów. Przyznało także nagrody regulaminowe i fundowane.


Justyna Olszewska: „Efemerydy” / wystawa
W znaczeniu ogólnym mianem efemerydy określa się „istotę, rzecz lub zjawisko przemijające szybko i bez śladu”. Pojęcie to ściśle związane jest jednak także z astronomią – efemerydy oznaczają tu „dane dotyczące przebiegu przyszłego zjawiska astronomicznego”. W swojej realizacji Justyna Olszewska skupia się na szeroko pojętym procesie znikania: zarówno jako zjawisku fizycznym, naukowym, astronomicznym, jak i związanym z życiem codziennym – odchodzeniu, przemijaniu. Jak mówi sama artystka: „W «Efemerydach» w sposób niedosłowny i symboliczny mówię o trudnych doświadczeniach i emocjach, które ciężko wyrazić. Za pomocą zabiegu psychizacji pejzażu, próbuję wprowadzić widza w odpowiednią atmosferę i wywołać w nim uczucia, które – dzięki czemuś tak bliskiemu jak przyroda – będą łatwiejsze do zrozumienia”.


Agnieszka Rożnowska: „Levitas“ / wystawa
Jak mówi sama artystka: „Interesują mnie marginalizowane tematy przemijania, odrzucenia i starości, na przekór medialnemu kultowi młodości, pięknego ciała i obecności. Jak zmienia się nasza relacja z przestrzenią, otoczeniem? Jak zmieniają się nasze relacje z ludźmi? Jakie zmiany wywierają na nas sytuacje zewnętrzne, społeczne?“. Prezentowana w Wozowni seria „Levitas“ ukazuje swobodnie zawieszone, oderwane od ziemii obiekty, działające wbrew prawom fizyki, wbrew grawitacji. Te lewitujące postacie-obiekty to bezdomni oraz miejsca, w których przebywają, śpią, jedzą… Bezdomność we współczesnym świecie nie wiąże się tylko z brakiem przestrzeni mieszkalnej, brakiem stałego punktu odniesienia, ale przede wszystkim z pewnym stanem zawieszenia – funkcjonowania pomiędzy realnym światem a otwartą przestrzenią, która niczego nie oczekuje i nie wymusza na użytkowniku.

 

wróć