Weronika Stuczyńska: “Drogowskaz”

 

Weronika Stuczyńska (Wydział Sztuk Pięknych UMK)

Tytuł: Drogowskaz

Technika: 10 fotografii, będących wizualizacją instalacji artystycznej 

 

Przeszukując Internet w celu odnalezienia definicji, czym tak właściwie jest hashtag, natknęłam się na określenie, iż jest to swego rodzaju znak drogowy w Internecie. Zainspirowało mnie to do użycia hashtagów w przestrzeni publicznej w formie swego rodzaju znaku drogowego / tablicy informacyjnej. Chciałam „przenieść” najczęściej używane hashtagi ze świata wirtualnego do rzeczywistości, a właściwie do najbliższego mi miejsca – Torunia. Z rankingu najpopularniejszych hashtagów 2019 roku wybrałam dziesięć, przy pomocy których mogłam określić i pogrupować tematycznie toruńskie „atrakcje turystyczne”. Są to: #polishgirl #polishboy #art #love #music #friends #cute #beautiful #followme #food. Na Instagramie i wielu innych portalach internetowych społeczność określa takimi właśnie hasłami swoje zdjęcia bądź wpisy, aby trafiły do jak najszerszego grona odbiorców.

W swojej pracy zjawisko hashtagów traktuję trochę z przekąsem. Poprzez nadanie popularnego hashtagu m.in. pomnikom czy obiektom spłycam ich wartość, zabierając ich tożsamość. Jest to jednak celowy zabieg zachęcający odbiorców do refleksji nad falą tego zjawiska, gdyż posługując się nagminnie tym samym # doprowadzamy do zatracania swojej indywidualności.

Zgłoszona przeze mnie praca jest tylko wizualizacją działania artystycznego, które mogłoby zaistnieć w przestrzeni publicznej.

Wykorzystane miejsca i pomniki:

#polishboy – pomnik Mikołaja Kopernika

#polishgirl – Piernikarka Toruńska

#art – Galeria Sztuki Wozownia

#love – Dolina Marzeń

#music – pomnik Flisaka

#friends – pomnik Kargula i Pawlaka

#cute – pomnik psa Filusia

#beautiful – punkt widokowy na Bulwarze Filadelfijskim

#followme – Radio Maryja

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

 

Share
wróć