30.01 | Awangarda jutra dzisiaj – wykład Igora Gałązkiewicza

 

Awangarda jutra dzisiaj – wykład Igora Gałązkiewicza

w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”

30.01.2017 (poniedziałek), godz. 17.00

wstęp wolny

 

Młode pokolenie projektantów kształtuje współczesny obraz polskiej architektury szukając nowych form wyrazu. Zróżnicowane podejście do projektowania, oparte na indywidualnej metodzie, daje jej złożony i wielowymiarowy obraz. Jest także przykładem interdyscypilnarnego projektowania zawierającego odniesienia do sztuk wizualnych, nowoczesnych technologii, animacji czy wzornictwa.

Podobnie jak ostatnie wcielenie projektu Awangarda jutra? – wydanego przed kilku laty przewodnika – wykład będzie opowieścią o współczesnej polskiej architekturze ujętym w formę mapy. Przyjęcie takiej właśnie narracji wydaje się bowiem najlepsze, by najpełniej zilustrować wielowymiarowy kształt współczesnego projektowania architektonicznego. Daje również możliwość prześledzenia najciekawszych tendencji – zarówno formalnych, jak i ideowych – w czytelny oraz symultaniczny sposób, pozwalając przy tym przyjrzeć się zjawisku w całym jego szerokim spektrum. Poza tym mapa jest zgrabną figurą retoryczną, która sytuuje całe zjawisko w określonej rzeczywistości, kontekście i czasie.

Awangarda jutra dzisiaj to z założenia nie kompendium wiedzy o współczesnej polskiej architekturze, ale kuratorski wybór pracowni, które najpełniej oddają specyfikę rodzimej młodej architektury. Perspektywa prawie sześciu lat pokazała, że wybór zaproszonych do pierwszej, jak i kolejnych edycji projektu, okazał się trafny, a architekci, którzy wówczas byli na początku swojej drogi, dzisiaj odgrywają kluczową rolę w formowaniu krajobrazu polskiego projektowania. Od tego czasu pojawiało się, co naturalne, także kolejne pokolenie twórców, którzy uzupełniają i poszerzają dzisiejszy architektoniczny krajobraz.

Zapraszam w podróż po mapie idei i konceptów architektury współczesności i przyszłości w polskim wydaniu.

Igor Gałązkiewicz

 

Awangarda jutra? to cykl wystaw młodej polskiej architektury. W latach 2011–2013 prezentowany był w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Także w 2013 roku powstała Awangarda jutra? / Mapa. Projekt był jedną z pierwszych tak szerokich ekspozycji nowego pokolenia polskich architektów.

 

Igor Gałązkiewicz – zajmuje się komunikacją i marketingiem sztuki, prowadzi badania nad rolą architektury i designu w procesie brandingowym. Autor wydanej pod koniec 2016 roku książki Art Branding opisującej wzajemne stosunki sztuki i marketingu. Stały współpracownik „Monitor Magazine” i „L’Officiel”. Przez wiele lat w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odpowiedzialny był za sponsoring i budowanie komunikacji tej instytucji. Pomysłodawca i kurator projektu OperaLab. Autor wielu wystaw, między innymi: Spirit of Poland w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Rytm (Galeria Kordegarda), Projektowanie tożsamości / Tożsamość projektowania (także edycje w ramach Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik oraz Łódź Design Festival) czy Nicolas Grospierre 50/50. Dyrektor artystyczny projektu Awangarda jutra?. Autor warsztatów dla firm o art brandingu, między innymi, dla PKO BP czy Havas Worldwide Media oraz wykładowca branżowych konferencji Power to Designers, Innovation AD / Farma Inwencji, Gdynia Design Days. Publikował także w „FUTU”, „F5”, „Art & Business”, „A10” czy „Purpose”.

 

Cykl “Architektura w Wozowni” dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

logo Miasta Toruń

Share
wróć