#70latWozowni | OBCHODZIMY JUBILEUSZ!

 

W tym roku Galeria Sztuki Wozownia – której historia sięga m.in. toruńskiego oddziału Biura Wystaw Artystycznych – świętuje 70 lat działalności!

Z tej okazji w kolejnych tygodniach i miesiącach będziemy przybliżać Wam związane z galerią miejsca, fakty, wydarzenia czy postaci. Przygotowujemy m.in. teksty, filmy wideo, archiwalne fotografie, które nie tylko zabiorą Was w sentymentalną podróż w przeszłość, ale pozwolą także odkryć różne aspekty toruńskiego życia artystycznego II połowy XX wieku i po roku 2000. Ważnym akcentem na tle inicjatyw podejmowanych w ramach obchodów naszego jubileuszu będą także wywiady z osobami, które związane były z galerią od końca lat 90. do chwili obecnej, czyli kiedy funkcjonuje ona już pod szyldem Wozowni.

 

Na dobry początek…

… polecamy zajrzeć na podstronę HISTORIA, gdzie można zapoznać się z najistotniejszymi faktami, dotyczącymi przeszłości galerii, oraz znaleźć informacje o artystycznych inicjatywach, które formowały jej tożsamość. Konteksty funkcjonowania Wozowni w jej aktualnym kształcie zarysowuje także rozmowa z dyrektor Anną Jackowską, przeprowadzona przez Filipa Pręgowskiego dla magazynu “SZUM”.

Historię budynku, w którym mieści się obecnie galeria (gmachu XIX-wiecznej wozowni artyleryjskiej), w telegraficznym skrócie podsumowaliśmy w zakładce BUDYNEK. Tam też sporo archiwalnych zdjęć! A o wpływie specyficznej architektury wystawienniczej galerii na realizowane tu projekty dowiecie się z artykułu “The Wozownia Art Gallery in Toruń – Taming The Pillars” (tekst w języku angielskim). 

 

Rozmowy & wspomnienia

Zapraszamy do lektury wywiadów na #70latWozowni – rozmów z osobami, które były i są blisko związane z Wozownią, w znaczący sposób wpływając na kształt jej programu: Martą Smolińską, która od kilkunastu lat współpracuje z galerią jako kuratorka wystaw, Małgorzatą Jankowską, inicjatorką i kuratorką merytoryczną wielu wydarzeń pozawystawowych i edukacyjnych, oraz Aleksandrą Sojak-Borodo – artystką wielokrotnie wystawiającą w Wozowni swojej prace, a równocześnie organizatorką Międzynarodowych Wystaw Rysunku Studenckiego, odbywających się w galerii w cyklu dwuletnim.

[:pl]#70latWozowni | Intuicja i uświadomienie. Rozmowa z Martą Smolińską[:]

[:pl]#70latWozowni | W rozkręceniu. Rozmowa z Małgorzatą Jankowską[:]

[:pl]#70latWozowni | Zawieszenie codzienności. Rozmowa z Aleksandrą Sojak-Borodo[:]

 

Na naszym kanale YouTube ruszył także cykl wideo Rozmowy na #70latWozowni!

Odcinek 1: Marta Smolińska wspomina początki swojej kuratorskiej współpracy z galerią oraz opowiada o najciekawszych projektach wystawienniczych, które wpisywały się w specyficzną architekturę Wozowni. 

Odcinek 2: Aleksandra Sojak Borodo opowiada o historii Międzynarodowych Wystaw Rysunku Studenckiego, organizowanych przez Wozownię i Katedrę Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK

 

Filmy powstały we współpracy studentów Katedry Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu w ramach zajęć w Pracowni Multimediów, prowadzonych przez dr Dorotę Chilińską i mgr Arkadiusza Sorokę.

Wkrótce kolejne odcinki!

 

 

Alfabet Wozowni

W poszczególnych hasłach przypominamy najważniejsze inicjatywy realizowane w galerii, które przez lata definiowały jej charakter!

A jak Artysta jako naukowiec

J jak Jeden Dzień dla Performance

K jak Kolor w grafice

L jak Laboratorium Sztuki

M jak Małe Formy Malarskie

P jak PresenAkcje

P jak Persona

S jak Spotkania Pracowni

Z jak Zbiory dzieł sztuki

Kolejne hasła Alfabetu wkrótce!

 

Najciekawsze wystawy

Niektóre z naszych najciekawszych wystaw przypominamy (w formie dokumentacji wideo) w ramach #WirtualnaGaleria CZYLI WOZOWNIA NA CZAS IZOLACJI. Zajrzyjcie także do zakładki PISZĄ O NAS, gdzie znajdziecie recenzje wystaw odbywających się w Wozowni w ostatnich latach. 

 

Bądźcie z nami na bieżąco!

Nieustannie działamy także na naszej stronie facebookowej, gdzie wrzucamy co ciekawsze “kąski” z naszych archiwalnych poszukiwań.

Sukcesywnie na naszej stronie i social mediach będą pojawiać się nowe treści związane z akcją #70latWozowni, więc… bądźcie na bieżąco!

 

Share
wróć