Agata Przyżycka: „Dla Ciebie”
kuratorka: Joanna Gwiazda
8.12.2023–7.01.2024
otwarcie wystawy: 8.12 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
„Dla Ciebie” jest naładowane obietnicami spełnienia wszelkich Twoich pragnień, zaspokojenia wszelkich Twoich oczekiwań. „Dla Ciebie” to krótkie, wyraziste sformułowanie, brzmiące jak wysublimowany slogan reklamowy, który – nieco tajemniczy – niesie jednak w sobie zapewnienie, że znajdziesz to, czego szukasz. „Dla Ciebie”, czyli dla każdego, to również spowszedniały, wyświechtany frazes, używany często w naszym codziennym języku jako krótkie zapewnienie lub obietnica bez porycia. Z jednej strony hasło czytelne i rozpowszechnione, przez co traci na autentyczności, przestając zwracać na siebie uwagę odbiorcy, z drugiej – ma w sobie moc miłosnego wyznania.
„Dla ciebie” to tytuł wystawy Agaty Przyżyckiej – pierwszej tak dużej i szerokiej prezentacji jej malarstwa.
Ciało postrzegane może być jako mass medium, środek społecznego komunikowania się o szerokim zasięgu. Nie od dzisiaj wiadomo, że poniesie wszystko, każdą informację – nie tylko tą czystą, pierwotną, wynikającą z jego biologii; nie tylko tą związaną z emocjami, stanami psychicznymi człowieka; nie tylko tą, wynikającą z jego codziennego funkcjonowania w zewnętrznym świecie. Jest medium doskonałym. Oddziałuje na wszelkie zmysły, jest przecież w sensie biologicznym, istotą człowieka. Zamieszkiwane przez ludzkie pragnienia, bywa jego największym pragnieniem.
Więc cóż jak nie ciało?
Agata Przyżycka maluje je z czułością, delikatnie, delektuje się jego kształtami, przeskalowując wymiary, układając według własnego smaku. Tworzy z poszczególnych fragmentów wysublimowane estetycznie kompozycje. Kolaże fotograficzne, które są pierwszymi szkicami / projektami do obrazów, dają jej nieograniczone możliwości w tym zakresie. Świetny warsztat malarski umożliwia artystce swobodną zabawę formą: w poprzek i do góry nogami, w mikroskopowym powiększeniu i przybliżeniu; deformuje, obraca, przewraca, dekonstruuje i multiplikuje fragmenty ciała. Drugą ulubioną grą Agaty na płótnie jest kompozycja: artystka patrząc w dal buduje warstwami bajkowe, senne pejzaże, konstruuje misterne mandale, aranżuje nadmiary splątanych ciał, układając z nich na pozór bezkształtną, zbitą masę lub plącząc z nich zmysłowe ornamenty. Mistrzowska zabawa kolorem jest dopełnieniem. Pastelowe barwy artystka rozkłada gradientowo, uzyskując przy tym efekt świetlistości, przezroczystości w niektórych fragmentach, by następnie nasycić, wzmocnić i zaciemnić barwę. Na naszych oczach gra światło i cień.
Malarstwo Agaty jest ucztą estetyczną dla widza, i to przy pierwszym spotkaniu może być zwodzące dla jego percepcji, usypiające, rozleniwiające dla zaspokojonego mózgu. Tak pociągający obraz może być potraktowany jak obietnica bez pokrycia, słodki lep. Slogan reklamowy.
Agata Przyżycka malując ciało, traktuje je jako swego rodzaju moduł, za pomocą którego buduje i opowiada świat. Wabi nas, pociąga, ale nie tylko po to, by zaspokoić naszą pierwotną potrzebę doświadczenia niezaprzeczalnego piękna. Chce, byśmy po pierwszym zalewie przyjemności zostali przy nim. Wyrównali oddech, spojrzeli spokojnie i uważnie w głąb – wówczas będziemy mieli szansę na odkrycie jego wewnętrznego świata subwersywnych treści i znaczeń.
Agata Przyżycka – urodzona w 1992 roku w Toruniu. W 2016 roku obroniła pracę dyplomową na ASP w Gdańsku, następnie otrzymała tytuł doktory na macierzystej uczelni. Obecnie pracuje jako asystentka na Wydziale Malarstwa. Prezentowała swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kravitz Contemporary w Londynie, Gess Kunstmanagment w Düsseldorfie, Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej obrazy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Finalistka licznych konkursów i festiwali malarskich oraz zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień – m.in. na VI Przeglądzie Młodej Sztuki „Świeża Krew” (Wrocław, 2016), II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (Bydgoszcz, 2016), Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora (Gdańsk, 2015) czy Ogólnopolskim Konkursie Malarskim AleSztuka! (Kraków, 2015 / Gdańsk, 2016).