Aneta Tulisz-Skórzyńska – Fedra. Inspiracje.

 10.12. – 30.12.2010

Historia mitycznej Fedry, córki króla Midasa jest pierwowzorem opowieści o żonach uwodzących swoich pasierbów, dramatów mówiących o namiętności silniejszej od obowiązku czy moralności, o tragedii i szaleństwie. Swoją scenograficzną interpretację Fedry Racine’a pokazuje w Wozowni Aneta Tulisz-Skórzyńska.

 

„Fedra” jest dramatem Jean’a Racine’a,  mityczną historią, którą wcześniej już opisali Eurypides i Seneka. Ale Racine nie opisuje jej jak tak, jego poprzednicy – wykorzystuje mit do pokazania ciekawego psychologicznie obrazu głównej bohaterki, Fedry, postaci budzącej zarazem współczucie, jak i odrazę. 

Zainteresowana ciekawie pokazaną postacią Fedry,  pokazuję moją scenograficzną interpretację tego dramatu. Pokazuję ją za pomocą makiety-  scenografii teatralnej w skali oraz zdjęć tejże makiety, zdjęć Fedry i projektów kostiumów poszczególnych postaci dramat. 

Użyte w scenografii metalowe elementy potraktowane zostały jako ilustracja emocji i przeżyć bohaterki. Surowość i chłód jaki nadaje blacha oraz prostota kostiumów są odzwierciedleniem atmosfery dramatu, postępowania Fedry.  

Intrygująca postać Fedry inspiruje. Zmusza do zadawania pytań- dlaczego i czy warto? – Aneta Tulisz Skórzyńska

 

Aneta Tulisz-Skórzyńska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (dyplom 2001) oraz ASP w Krakowie, Katedra Scenografii (3-letnie studia podyplomowe). Od 2000 roku jest związana z toruńskim Teatrem  „Baj Pomorski”.

wróć