Bardo. W bezdomności i w sztuce – wkład Katarzyny Lewandowskiej towarzyszący wystawie „Happy Family”

06.02 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

 

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Karoliny Balcer „Happy Family” – wykład Katarzyny Lewandowskiej, poświęcony zagadnieniu, jak do problemu bezdomności odnoszą się w swoich pracach i działalności aktywistycznej współczesne artystki i artyści.

„Bardo jest przestrzenią pomiędzy, liminalną, jest poczekalnią, szczeliną, interwałem. Bycie w bezdomności, wydaje się należeć do tych wszystkich niepewnych obszarów, wyżej wymienionych. Życie na ulicy, choć nie wiem jak byśmy je afirmowali, jest bardzo trudne. Wykluczenie osoby w kryzysie bezdomności odbywa się na wielu płaszczyznach: począwszy od jej fizyczności, chorób, emocjonalności, po jej społeczny i ekonomiczny status. Bycie w kryzysie bezdomności może spotkać wszystkich. Wystarczy jedna, czasami kilka niesprzyjających sytuacji i równia pochyła uruchamia się – jak gilotyna, której ostrze bardzo szybko spada w dół. Bycie bez domu, i w sensie symbolicznym i w sensie dosłownym, przewartościowuje całe życie. Tracimy dostęp do najbardziej elementarnych, codziennych czynności. Tracimy również podstawowe poczucie bezpieczeństwa.

Usłyszałam: nie mam gdzie się umyć

nie mogę iść do lekarza

nie mam podpasek

nie mogę pracować

nie mam ubezpieczenia

nie mam gdzie spać

nie mam jedzenia

nie mam butów

jestem na ulicy

śpię na klatce

mieszkam w pustostanie

jestem w noclegowni

nie mam dowodu

nie mam okularów

nie mam lekarstw

nie mogę zatrzymać tego dziecka

nie mam majtek

nie mogę go zostawić, on jest moim strażnikem, chociaż mnie bije i gwałci

nie mam palców u stóp, po zimie obcięli

jestem na moście, słyszysz?! jestem na moście! jestem na moście.

Osoby aktywistyczne wizualnie opowiadają o tym życiu pomiędzy. Wchodzą w relacje z bezdomnością i próbują ją pokazać, oswoić, zbliżyć się do niej. Przepuszczają bezdomność przez swoje ciało, w dosłowny sposób, z troską i uwagą”.\

 

katarzyna lewandowska – feministka, wykładowczyni akademicka, aktywistka, kuratorka. Zawodowo związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Share
wróć