Basia Bańda – Mięciutko

 

Laboratorium sztuki 2010. Projekt: Dotykać bardzo proszę

Kuratorka: Maria Niemyjska

14. 05 – 6. 06. 2010, wernisaż 14.05, godz. 18.00

 

Mięciutko jest drugą wystawą z cyklu Dotykać bardzo proszę. U podstaw projektu leży pytanie o rolę, jak odgrywają haptyczne walory dzieł sztuki w procesie ich odbioru i interpretacji. Na prezentację Basi Bańdy składają się obiekty prowokujące do dotykania za sprawą swojej miękkości lub puszystości. Dotknięcie ich przynieść może jednak zaskakująco ambiwalentne odczucia…

Artystka umieściła w sali laboratorium obiekty, quasi-zwierzęta. Centralnie umiejscowiony Stwór z północy powstał po pobycie artystki w Skandynawii. Niedookreślona figura tajemniczego zwierzęcia stała się tu zapisem doświadczenia podróży do obcego, odmiennego świata. Stworowi z północy towarzyszy nakręcany, niewielki, czarny obiekt. Przywołuje on liczne skojarzenia – sposób jego poruszania się przywodzi na myśl charakterystyczną nieporadność młodych zwierząt lub owadów. Obiekt przypomina również maskotkę albo zwinięty fragment ubrania. Na wystawie napotykamy jeszcze dwie „maskotki”, o nie do końca określonym statusie i przeznaczeniu.

Napięcie pomiędzy pokusą jednoznacznego nazwania oglądanych rzeczy, a niemożliwością dokonania tego zdaje się być kluczowe dla interpretacji zaprezentowanych prac. Dzieła sztuki stawiają w ten sposób opór językowemu zawłaszczeniu ich sensu. Dowartościowana zostaje z kolei sama praca oka i wyobraźni.

Jaką więc funkcję w tak określonym procesie odbioru odgrywa dotyk? Chęć dotykania wyrasta z pragnienia odszyfrowania tajemnicy tych prac – chcemy sprawdzić, co mieści się w wijącym się włóczkowym worku, co poczujemy kiedy pogłaszczemy duże zwierzę albo przytulimy dziwnie smutne maskotki. Ale wtedy czar może prysnąć – ulotnić się może to „poruszenie wyobraźni”, które uruchamia sieć skojarzeń o niejasnych formach i konturach, dzięki którym w gruncie rzeczy dzieło ożywa.

 

Barbara Bańda

Urodzona w 1980 roku w Zielonej Górze. W 2006 roku ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Uprawia malarstwo i sztukę obiektu, rozważaj±c na różnych płaszczyznach zagadnienia związane z cielesnością, seksualnością, ukrytymi lękami.

wróć