Bogna Morawska – Lewozręczność

Laboratorium sztuki 2015. Artysta jako antropolog.
Kuratorka: Maria Niemyjska

otwarcie wystawy 04.12.2015 (piątek), 18.00
wystawa czynna do 03.01.2016

Artystka zainspirowana przez różne fakty i przesądy dotyczące leworęczności, podjęła naukę posługiwania się lewą ręką. Swoje postępy dokumentuje wykonując serię rysunków lewą ręką. Na wystawie znajdą się też ćwiczenia na lewą rękę przygotowane dla zwiedzających.

„Jako osoba praworęczna, zawsze miałam trudności z wykonaniem pewnych czynności lewa ręką – obcięcie nią paznokci graniczyło z cudem. Z braku tych umiejętności, moje zaciekawienie wzbudzały osoby posługujące się obiema rękami. Zdawało mi się, że to kwestia ćwiczeń, co do końca nie jest takie proste i oczywiste. Zdumiewające jest, jak wiele mitów na temat leworęczności można znaleźć w Internecie. Można doszukać się nazwisk słynnych leworęcznych, czy informacji o różnicy IQ pomiędzy ludźmi o odmiennej lateralizacji. Tworzenie rysunków lewą ręką, wyszukiwanie informacji na temat leworęczności przerodziło się w zabawny proces, który łączy elementy sztuki i nauki. Jest on swoistym eksperymentem, który wskazuje jak zmuszenie się do używania lewej ręki wpływa na odczyt mojego codziennego życia.”
Bogna Morawska

Bogna Morawska – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu ­ dyplom w pracowni litografii. Słuchaczka Policealnej Szkoły Projektowania i Konfekcjonowania Ubioru w Toruniu. Artystka multimedialna, działa w wielu obszarach sztuki: litografia, performance, instalacja, malarstwo. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, współpracuje z projektantką mody ­Jolie su.

Share
wróć