„Dobry design zawsze w cenie” – wykład Cezarego Lisowskiego

 

„Dobry design zawsze w cenie” – wykład Cezarego Lisowskiego w ramach cyklu „Projekt dla…”

27.11.2018 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6

koordynacja cyklu: Natalia Cieślak

 

Czego poszukują kolekcjonerzy wzornictwa, co warto w tej chwili kupować, w co inwestować, a co najlepiej teraz sprzedać?

 

6 listopada 2018 roku, w ramach aukcji „Polska Sztuka Stosowana 1918–2018” w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie, słynny fotel Romana Modzelewskiego z żywicy epoksydowej i włókna szklanego sprzedany został za ok. 100 000 zł (z opłatą aukcyjną). Czy padł tym samym rekord cenowy za polski powojenny mebel?

Rynek designu w Polsce to wciąż raczkujący i nieustabilizowany obszar na polu handlu antykami i dziełami sztuki. Sprzedaż tego typu obiektów dotychczas odbywała się głównie na giełdach staroci, lokalnych targowiskach i w antykwariatach, a w ostatnich latach niemal zupełnie przeniosła się do Internetu. Zdecydowana większość transakcji odbywa się poprzez portale aukcyjne i ogłoszeniowe oraz na stronach społecznościowych w ramach różnego typu „grup” kolekcjonerów i fanów polskiego wzornictwa. W ofertach domów aukcyjnych projekty polskich designerów 2 poł. XX w. pojawiały się natomiast sporadycznie.

Wyniki ostatnich aukcji w Desie Unicum przyniosły wiele zaskoczeń. Padły cenowe rekordy, ale z aukcji „spadły” również  obiekty rangi muzealnej. Podczas spotkania w Wozowni zanalizowane zostaną wybrane przykłady z oferty ww. aukcji. Będzie ono również doskonałą okazją do zapoznania się z tajnikami wycen przedmiotów oraz zasięgnięcia wiedzy, ile wart jest wazon czy serwis, który stoi u babci w kredensie.

 

Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury. Prowadzi badania z zakresu architektury XX w. i polskiego wzornictwa. Autor publikacji o tematyce architektury, wnętrzarstwa i designu. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta. Specjalista ds. designu w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie. Autor aukcji polskiego designu. Od wielu lat związany z Toruniem. Kurator Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR (2013–2015 CSW Toruń, od 2016 OT SHS). Autor projektu „Propozycje dla Torunia” poświęconego sztuce w przestrzeni publicznej. Poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa, w tym toruńskiej spółdzielni RZUT.

 

Cykl “Projekt dla…” współfinansowany jest ze środków Gminy Miast Toruń

Share
wróć