Dzień Wagarowicza | Kolektyw Odruch x Marek Rachwalik

21.03.2025 r. (piątek), godz. 12:00
Wstęp wolny
ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6
Zapraszamy na Dzień Wagarowicza w Wozowni! Muzyka, Marzanna i Odruch, który usprawiedliwia wszystko. Pierwszy dzień wiosny to święto wolności, kreatywności i… wymówek na wagary. Jeśli szkoła wydaje Ci się zbyt statyczna, a Twoja dusza rwie się do sztuki i zabawy, mamy dla Ciebie doskonały plan: wpadaj do galerii na Dzień Wagarowicza!
Co się będzie działo?
Mały Przegląd Muzyki Bulwarowej – jeśli grasz, śpiewasz, stukasz rytmy na butelkach albo masz jakikolwiek talent muzyczny, koniecznie weź instrument i zaprezentuj się. To jedyny w swoim rodzaju akustyczny przegląd muzyczny, w którym oprócz nieśmiertelnej chwały, najlepszy występ zgarnie Trofeum Odruchu za najbardziej kreatywną interpretację. Możesz grać co chcesz – od rocka po szanty, od ballad po punkowe hymny!
Warsztaty tworzenia Marzanny – pożegnaj zimę w wielkim stylu i pomóż nam stworzyć najbardziej kreatywną Marzannę. W trakcie warsztatu stworzymy wspólnie wielką Marzannę, która stanie się częścią ekspozycji do końca wystawy. Oprócz niej nauczymy Was również tworzyć własne Motanki. Pochodzą one z mitologii słowiańskiej, wykonywano je wyłącznie ręcznie, bez użycia ostrych narzędzi, z materiałów mających kontakt z twórcą – starych ubrań, pościeli czy tkanin domowych. Miały strzec domowników przed złymi mocami, pomagać w opiece nad rodziną, ochraniać podróżnych, zapewniać obfitość czy spełniać marzenia. Z tego powodu zachęcamy do przyniesienia czegoś osobistego – stare ubrania, guzik etc.
To nie wszystko, więc zabierz znajomych i spędź pierwszy dzień wiosny w Galerii Wozownia!
O wystawie:
kurator: Maciej Kwietnicki
Artyści: Agata Burnat, Albert Piotrowski-Pawlikowski, Alicja Gizińska, Ania Szczepaniak, Edyta Radziewicz Jagoda Jaworska, Kajetan B Korkuć, Klementyna Papsiejew, Tomek Lingo, Zoha Bielawska
„Kolektyw Odruch x Marek Rachwalik” to wystawa w procesie, która eksploruje granice współczesnej twórczości kolektywnej i indywidualnej, splatając prace Marka Rachwalika z działaniami grupy Odruch. Nie jest to jednak statyczna ekspozycja, lecz przestrzeń nieustannego przepływu, w której dzieła i wydarzenia towarzyszące wzajemnie się transformują, tworząc dynamiczny i zmienny krajobraz artystyczny. Wystawa staje się polem dialogu – między odrębnymi światami wyobraźni, między stałością a zmiennością, między jednostkową wizją a wspólnym działaniem.
Marek Rachwalik, artysta z Kłomnic, w swojej twórczości łączy psychodeliczne wizje z groteskowym przetworzeniem wiejskiej estetyki. Lewitujące obiekty, dziwaczne humanoidy, rzeźby z opon i maszyny rolnicze spotykają się z estetyką muzyki metalowej, tworząc unikalną mieszankę kampu, folkloru i futurystycznej fantazji. Jego obrazy są pełne intensywności i dynamiki, co doskonale współgra z charakterem działań kolektywu Odruch.
Równolegle do indywidualnej wizji Rachwalika, kolektyw Odruch, działający przy Wozowni, wprowadza do wystawy elementy performatywne i procesualne. Wernisaż w Walentynki – z gestem nawiązującym do intymności walentynkowych kolacji stanie się początkiem działań, dzięki którym przestrzeń wystawy zacznie żyć własnym życiem. W kolejnych tygodniach trwania wystawy Odruch stopniowo wypełni ją nowymi formami – efemerycznymi, eksperymentalnymi, pełnymi napięć, ale i harmonii wobec wizji Rachwalika.
Wystawa „Kolektyw Odruch x Marek Rachwalik” kwestionuje granice sztuki jako zamkniętego obiektu, proponując zamiast tego przestrzeń otwartą na zmienność, współtworzenie i ulotność. To wspólny proces, w którym obie strony, mimo różnic, doskonale się uzupełniają. W tej symbiozie znajduje się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy sztuka może być jednocześnie indywidualna i kolektywna, stała i zmienna. A może właśnie w tej nierozstrzygalności tkwi jej największa siła?
wróć