“Fale” – wystawa pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

 

Fale – wystawa pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu

03.03 – 02.04.2017

otwarcie wystawy: 03.03 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny

artyści: Krzysztof Białowicz, Dorota Chilińska, Witold Chmielewski, Joanna Chołaścińska, Szymon Chyliński, Witold Jurkiewicz, Anna Kola, Wiesław Smużny, Arkadiusz Soroka, Radosław Staniec, Marian Stępak, Maria Szczodrowska, Tomasz Wlaźlak

kuratorka: Dorota Chilińska

 

Przeczytałam kiedyś zdanie, które miało tłumaczyć sens naszej egzystencji: „Kamień wpadając do wody nie wie, że zostawia fale”. Gdybym chciała opowiedzieć dokładnie o moim życiu, musiałabym, jak Marcel Proust, wymienić każdą w nim osobę, bo każda z nich przyczyniła się do zbudowania historii mojego życia, a co za tym idzie mnie samej. Ta fala, która powstaje wokół nas, nawet jeśli jest bardzo przypadkowa, potrafi czasami zamieniać się w morze, w splotach spotkań i historii. Są jednak osoby i doświadczenia wyjątkowe, które zawsze pamiętamy. Chciałabym, żeby ta wystawa odnosiła się do takich doświadczeń…

Wystawę tworzy wspólnie pracująca grupa ludzi – w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Fale to również pokolenia i poglądy. Tworząc koncepcję wystawy, pomyślałam przede wszystkim o tym, co stanowi naszą codzienność, czyli o pracy nauczyciela. Moim zdaniem polega ona przede wszystkim na budowaniu relacji z drugim człowiekiem. Czasami wystarczy tylko być obok i czekać; to jest najtrudniejsze i bywa bardzo męczące. Cudownie, kiedy wraca jako dobra fala, nadaje sens temu, co robimy. Wiem jednak, że zawsze ten proces jest dwustronny – ucząc innych, uczymy się też sami. Chciałabym skupić naszą uwagę na tym właśnie wątku, jakim jest wzajemne oddziaływanie na siebie ludzi i zjawisk, czasem pozytywne, a czasem nie. Prace zostały stworzone specjalnie na tę wystawę. Każdy z nas wykorzystał swoją własną „soczewkę” do pokazania swoich doświadczeń, różne są też środki wyrazu, których używamy.

Wystawa pracowników Zakładu Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu składa się z naszych refleksji przełożonych na media, z którymi pracujemy.

(Dorota Chilińska, kuratorka wystawy)

 

Krzysztof

Krzysztof Białowicz – urodzony w 1966 roku. Działa w obszarze grafiki projektowej, plakatu, multimediów. Jest twórcą Festiwalu Plakatu i Typografii „Plaster” w Toruniu. Kieruje Pracownią Projektowania Wizualnego, kształci studentów w dziedzinie grafiki projektowej i multimediów.

 

Dorota

Dorota Chilińska – urodzona w 1975 roku. Zajmuje się instalacją i wideo instalacją, jest autorką filmów artystycznych i dokumentalnych. Prowadzi Pracownię Multimediów w Zakładzie Plastyki Intermedialnej UMK, gdzie uczy realizacji artystycznych z wykorzystaniem multimediów i filmu.

 

Witold Ch.

Witold Chmielewski – urodzony w 1949 roku. Zajmuje się działaniami artystyczno-społecznymi, sztuką intermedialną i multimedialną, scenografią teatralną i telewizyjną oraz sztuką użytkową. Jest autorem założeń ideowo-artystycznych projektów i działań artystycznych. Pisze teksty krytyczne o sztuce i kulturze współczesnej. Jest kuratorem sztuki i animatorem kultury a także ekspertem w zakresie edukacji plastycznej oraz animacji kultury w środowiskach lokalnych. Kieruje Pracownią Intermediów w której, wspólnie z dr Marią Szczodrowską, realizują autorski program rozbudzania kreatywności oraz odwagi studentów w podejmowaniu niekonwencjonalnych działań intermedialnych, łączących ze sobą różne postaci sztuki: plastykę, muzykę, teatr, film, literaturę, telewizję, multimedia i inne jej przejawy.

 

Joanna

Joanna Chołaścińska – urodzona w 1976 roku. Jej prace mają charakter interdyscyplinarny, ostatnio zajmuje się kolażem i filmem animowanym. Związana jest z Pracownią Multimediów. Prowadzi zajęcia ze studentami pierwszego roku przedmiot „Struktury wizualne” oraz animację komputerową.

 

szymon

Szymon Chyliński – urodzony w 1980 roku. Zajmuje się fotografią i architekturą wnętrz. Pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej w Pracowni Fotografii.

 

Witold J.

Witold Jurkiewicz – urodzony w 1955 roku. Zajmuje się fotografią kreacyjną, społeczną i pejzażową. Kieruje Pracownią Fotografii, gdzie prowadzi zajęcia związane z fotografią unikatową i reklamową.

 

Anna

Anna Kola – urodzona w 1972 roku. Zajmuje się fotografią, grafiką warsztatową i cyfrową, witrażem, szkłem artystycznym, jak również działaniami na pograniczu różnych dyscyplin artystycznych. W Zakładzie Plastyki Intermedialnej kieruje Pracownią Interdyscyplinarną. Związana jest również z Pracownią Fotografii, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii artystycznej i dokumentalnej.

 

Wiesław S.

Wiesław Smużny – urodzony w 1944 roku. Artysta i pedagog, znany przede wszystkim z działań w przestrzeni miejskiej pod hasłem „Heliotropy”, jak również „Magii liczb”. W Zakładzie Plastyki Intermedialnej prowadzi wykłady ogólnouniwersyteckie „Aktualia sztuki”.

 

Arek 2

Arkadiusz Soroka – urodzony w 1967 roku. Jest muzykiem instrumentalistą z szeroką wiedzą informatyczną. Obok działalności koncertowej zajmuje się również komponowaniem i aranżacją utworów opartych na folklorze Kujaw i Ziemi Chełmżyńskiej oraz pisaniem do nich tekstów. Związany z Pracownią Multimediów, gdzie prowadzi przedmioty związane z realizacją dźwięku.

 

Marian

Marian Stępak – urodzony w 1957 roku. Zajmuje się performance, instalacją, obiektem i tkaniną artystyczną. Kierownik Pracowni Ikonosfery, prowadzi zajęcia z zakresu struktur wizualnych, realizacji interdyscyplinarnych i pracownię dyplomową.

 

Marysia

Maria Szczodrowska – urodzona w 1987 roku. Jest autorką książek artystycznych i koncepcji graficznych w książkach innych autorów. W Zakładzie Plastyki Intermedialnej prowadzi zajęcia w Pracowni Intermediów. Ceni realizacje wykraczające poza konwencje, łączące różne dziedziny, nieobojętne, jak również te, które charakteryzuje dbałość o dobry dobór materiałów, atrakcyjną wizualnie formę i estetykę opracowania. Ciekawi ją to, co aktualne w sztuce i kulturze.

 

Radek

Radek Staniec – urodzony w 1985 roku. Zawodowo zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, animacji oraz projektowaniem publikacji z przygotowaniem do druku. W Zakładzie Plastyki Intermedialnej prowadzi zajęcia w pracowni Projektowania Wizualnego. Lubi być na bieżąco, często aktualizuje bazę projektów, które zwróciły jego uwagę. Szuka nowych możliwości i inspiracji. Ceni prostotę, czytelność oraz niekonwencjonalne działanie.

 

Tomek

Tomasz Wlaźlak – urodzony w 1982 roku. Autor animacji, teledysków oraz instalacji multimedialnych. Na swoim koncie ma również dwa działania performatywne, z których jedno trwa nadal. Prowadzi zajęcia w Pracowni Multimediów ucząc obróbki obrazu cyfrowego, animacji 2D i 3D.

 

wróć