Fotoreporterzy | Przegląd Fotografii PreFka
6.12.2024 r. – 5.01.2025 r.
otwarcie wystawy: 6.12 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6
Artyści: Andrzej Baturo, Bogusław (Sławek) Biegański, Stanisław Ciok, Andrzej Kiełbowicz, Maciej Musiał, Anna Musiałówna, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski i Andrzej Polec.
Kuratorka: Marta Miskowiec
Wystawa Fotoreporterzy przedstawia zdjęcia dziesięciu reporterów pracujących w latach 70.–80. XX wieku dla warszawskiej prasy, między innymi dla tygodników itd i Razem: Andrzeja Baturo, Bogusława (Sławka) Biegańskiego, Stanisława Cioka, Andrzeja Kiełbowicza, Macieja Musiała, Anny Musiałówny, Macieja Osieckiego, Krzysztofa Paweli, Włodzimierza Pniewskiego i Andrzeja Polca.
Wybrane zdjęcia należą do najlepszych przykładów fotografii humanistycznej, która od lat 50. XX wieku upowszechniła się w fotografii prasowej, będąc do lat 80. najambitniejszym typem relacji fotograficznej. Jej cechą charakterystyczną jest przedstawianie sytuacji społecznej, a także politycznej, z perspektywy zwykłego człowieka. Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie obrazują zarówno wielkie wydarzenia, jak i życie codzienne w wyraźnej kontrze do ogólnych oczekiwań propagandy politycznej czasów PRL-u, stąd nazwa czarny reportaż. Dzięki tym pracom powstał różnorodny, niezwykle atrakcyjny wizualnie, a przede wszystkim wielowymiarowy zapis polskiej codzienności tamtego okresu.
Fotoreportaż jest wbrew pozorom trudnym rodzajem fotografii. Od jego autora oprócz refleksu oczekuje się umiejętnego wychwycenia i pokazania, za pomocą znaczących i wyrazistych obrazów, często nieczytelnego zjawiska w złożonej rzeczywistości. Cenna jest umiejętność dostrzegania sytuacji, które – choć są symptomami rozmaitych chorób społecznych – wtapiają się w tkankę codzienności na tyle, że przestają być widoczne.
Przełomowy czas schyłku PRL-u i stanu wojennego obfitował w ważne i spektakularne wydarzenia, których źródłem były ruchy społeczne kontestujące istniejący system polityczny. Równolegle toczyło się życie codzienne pogrążone w niedostatkach ekonomicznych, utracie perspektyw i marazmie. Zdjęcia prezentowane na wystawie, choć są już dzisiaj historycznym obrazem tamtych czasów, ukazują kunszt ich autorów, który wpisuje je do historii fotografii.
Fotografie prezentowane na wystawie należą do kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie. Prace Andrzeja Baturo, Macieja Musiała, Anny Musiałówny i Macieja Osieckiego zostały udostępnione dzięki uprzejmości fotografów lub ich rodzin.
Eksponowane fotografie są kopiami wykonanymi w 2017 roku.
Marta Miskowiec
Patronami medialnymi wydarzenia są: Contemporary Lynx, Kwartalnik Fotografii, Szeroki Kadr.
Partnerami wydarzenia jest: Muzeum fotografii w Krakowie, Napar
Współorganizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fundatorem nagród pieniężnych w konkursie jest Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
wróć