Ironia / Wystawa zbiorowa

22.03.2024 r. – 21.04.2024 r.

22.03 (piątek)
godz. 18:00 – otwarcie wystawy
godz. 18:10 – Drag performance Loli Eyeonyou Potocki „Pani Tadeusz”

21.04.2024 (niedziela) – zakończenie wystawy

Artystki: Lola Eyeonyou Potocki, Justyna Koeke, Iwona Lemke-Konart, Cecylia Malik, Ania Nowak, Malwina Rzonca, Jadwiga Sawicka, Aleksandra Ska, Nikola Strenger, Małgorzata Wielek

Kuratorki: Dorota Chilińska, Joanna Gwiazda
Współpraca: Urszula Ula Chowaniec

Wystawa artystek posługujących się w swojej twórczości językiem ironicznym. Jest to styl pisania, malowania, rzeźbienia, mówienia i performowania, który sytuuje się w przestrzeni pomiędzy. Jest prowokacją i zachętą do subtelnej gry, do zajrzenia za i pod. Jest puszczeniem oka do odbiorczyni/odbiorcy, wabieniem do zabawy, jest przekroczeniem norm, sarkazmem, nonszalancją i bluźnierstwem. Bywa skandalem…

Uwodzicielska siła ironii…

Kiedy zatem wnikam głębiej w tajniki i uroki ironii, staje się oczywiste: jest to ucieleśnienie dojrzałej sprawności, powiązanej z intelektem i sprytem – jest to cecha charakterystyczna dla społecznie uprzywilejowanych, niezależnie od płci. Ci, którzy posługują się ironią, poruszają się w danym dyskursie z opanowaniem i rezerwą: używają humoru i dystansują się emocjonalnie od tematu, jednocześnie pozostając jego integralnymi uczestnikami. Unikają więc wszelkich emocjonalnych uwikłań, co jest strategią przebiegłą!

Ironia działa jak tarcza przeciwko złości, histerii i bezradnemu krzykowi. Stawia nas po stronie rozsądku, opanowania, każe zadawać pytania, dlaczego inni ulegają wściekłości. Ironia to ideał, to strategia, która gwarantuje zwycięstwo poprzez zaangażowanie zdystansowane, skrywane pod maską humoru. Ironia to na zaangażowanie – rzeczowe, praktyczne, pozbawione niepotrzebnego sentymentalizmu, pozbawione – nie daj Bogini! – łez i lamentu. Ironia to przedmiot marzeń. 

Fragment tekstu Urszuli Uli Chowaniec

Zapowiedź wystawy: https://youtu.be/R2cknBAlOas?si=TqQZgE8tgLG8cV-u

Wykład Urszuli Chowaniec do wystawy Ironia: https://youtu.be/m1KFJC8JVas?si=Y_MmEV84rUNvosVV

Uwaga! Prace prezentowane na wystawie IRONIA mogą zawierać treści nieodpowiednie dla widzów niepełnoletnich, w tym elementy nagości lub wulgarny język. Wstęp dla osób małoletnich poniżej lat 15 jest możliwy za uprzednią zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

 

 

wróć