Jacek Krenz – Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem

Wykład połączony z promocją książki.

19.12 (poniedziałek), godz.17.00 – wstęp wolny

 

Tytuł wykładu, to także tytuł najnowszej książki prof. Jacka Krenza, którą autor przy tej okazji zamierza zaprezentować. Celem publikacji było ukazanie, w jaki sposób koncepcje architektoniczne mogą być wyrażane i komunikowane za pomocą znaków graficznych – ideogramów. Wiedza na ten temat jest niezwykle pomocna w procesie projektowania architektury, ma też zasadniczy wpływ na postrzeganie formy architektonicznej przez jej użytkownika.

„Człowiek współczesny staje wobec całkowicie nowych zaskakujących przestrzeni egzystencjalnych. Ich percepcja wymaga ustanowienia nowego alfabetu znaków. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie może być IDEOGRAM – skrótowy symbol graficzny, odwołujący się do naszego wspólnego dziedzictwa duchowego i kulturowego, prosty i precyzyjny drogowskaz interpretacyjny tak dla architekta, jak dla przyszłego mieszkańca i użytkownika.” (JacekKrenz)

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę prof. Jacka Krenza po promocyjnej cenie.

Jacek Krenz (ur. 1948), architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Universidade da Beira Interior w Portugalii. Prowadzi badania na temat warstwy znaczeniowej współczesnej architektury. Projektował m. in. ART HOTEL w Sopocie, Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku (wspólnie z H. Klementowską), kościół w Wąglikowicach (wspólnie z P. Lochem). Jest autorem dwóch książek o architekturze: Architektura znaczeń (1997) oraz Ideogramy architektury. Między znakiem a znaczeniem (2010).  

architektura w wozowni

autorka projektu: Teresa Dudzińska

 

Share
wróć