“Jedno zdanie…” – Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z Galerią Rusz / RYSOWAĆ TERAZ

11.05.2024 (sobota), godz. 13:00
wstęp wolny
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Rabiańska 20 / wejście od ul. Ducha św. 6

W ramach warsztatów towarzyszących RYSOWAĆ TERAZ / 11. Międzynarodowej wystawie rysunku studenckiego, artyści z Galerii Rusz przygotują długi na 8 metrów plakat z rysunkami i ważnym hasłem: „Jedno zdanie…”. Uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli zostaną zaproszeni do odpowiadania na powyższe hasło w formie rysunkowej lub pisanej. W efekcie wspólnej pracy powstanie piękny, kolorowy obraz z inspirującymi odpowiedziami. Będzie to swoistego rodzaju rysunkowy zapis wspólnego TERAZ, czyli tego, co dla nas ważne i istotne tu i w tym czasie.
Podczas wydarzenia możliwe wsparcie tłumacza PJM.

„Galeria Rusz” to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artystka i socjolog). Artyści  specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Galeria jest realizowana od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz.
Artyści mówią o sobie: “Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki.
Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium “Młoda Polska”, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank “Spojrzenia”). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland). Aktualnie artyści są doktorantami w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych UMK w Toruniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

wróć