Kamil Stańczak – Obiekty strategiczne

14. 12. 2012 – 27. 01. 2013
kuratorka: Maria Niemyjska

Wystawa Kamila Stańczaka jest dziewiątą i ostatnią prezentacją w cyklu Wielkie mi rzeczy! Realizowany przez ostatnie dwa lata projekt poświęcony był tematowi małej skali, wydobywając artystyczne i filozoficzne problemy związane z zastosowaniem w sztuce makiet i modeli.
Wystawa Obiekty strategiczne, kończąc cykl jednocześnie go podsumowuje. Tworzą ją modelarskie dioramy: sugestywne i skonstruowane z wielką precyzją światy w miniaturze. Jednak w tych światach następuje pewne pęknięcie: tytułowe obiekty strategiczne okazują się być zniszczonymi budynkami w zdegradowanym krajobrazie. Artysta dokonuje paradoksalnej operacji konstruowania tego, co jest destruktem. Operacja ta ujawnia, że świat w miniaturze, będąc symulacją świata rzeczywistego, rządzi się dokładnie przeciwnymi prawami. Im bardziej zniszczony budynek, tym więcej pracy wymaga od konstruktora dioramy jego odtworzenie. Modele Kamila Stańczaka, nawet jeśli pokazują destrukty, odbierane są przede wszystkim jako zamknięte (idealne) całości: niekontrolowany w realnym świecie rozkład poddany został kontroli. Czyżby świat w miniaturze zawsze był światem idealnym?
Kamil Stańczak
Ur. 1980. Dyplom na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (2004). Pracuje na macierzystej uczelni jako asystent w Zakładzie Malarstwa i Rysunku. Maluje, tworzy obiekty i instalacje. Mieszka i pracuje w Lublinie.
Share
wróć