Kazimierz Ulatowski. Album architekta – wykład Cezarego Lisowskiego

 

Kazimierz Ulatowski. Album architekta – wykład Cezarego Lisowskiego

11.02.2020 (wtorek), godz. 18.00

Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha św. 6

wstęp wolny

 

Hala wystawowa na Bydgoskim Przedmieściu, siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza czy gmach Kasy Chorych – to jedne z najbardziej rozpoznawalnych realizacji architektonicznych międzywojennego Torunia. Ich architekt, Kazimierz Ulatowski (1884–1975), w znaczący sposób wpłynął na kształt miasta, nie tylko jako projektant, ale również przez swą działalność w Wydziale Budowlanym toruńskiego magistratu. Co zatem jest jeszcze dziełem tego architekta?

Na spotkaniu zaprezentowana zostanie sylwetka Kazimierza Ulatowskiego, jednego z najważniejszych architektów działających w dwudziestoleciu międzywojennym w Toruniu, oraz jego architektoniczne i wnętrzarskie prace w tym mieście. Punktem wyjście i kluczem do prezentacji będzie prywatny album fotograficzny, Moje dzieło. Toruń 1928–1931, przygotowany przez Ulatowskiego w prezencie dla przyjaciela, a na kartach którego zamieścił zdjęcia swoich toruńskich realizacji. 

Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych. Prowadzi badania z zakresu architektury XX wieku i polskiego wzornictwa. Autor publikacji z tego zakresu. Specjalista ds. designu w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie. Przez wiele lat związany z Toruniem. Zajmował się architekturą międzywojennego Torunia i działalnością w tym mieście Kazimierza Ulatowskiego. Kurator Festiwalu Architektury i Wzornictwa TORMIAR (2013–2015 CSW Toruń, od 2016 OT SHS). Autor projektu „Propozycje dla Torunia”, poświęconego sztuce w przestrzeni publicznej. Poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa, w tym toruńskiej spółdzielni RZUT.

 

Wykład z cyklu „Architektura w Wozownia” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń

herb torun

 

Fot. Hala Wystawowa w Toruniu, proj. K. Ulatowski, 1928.

wróć